دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

محمدرضا بیک ؛ سفیر ایران در دربار لویی چهاردهم

محمدرضا بیک ؛ سفیر ایران در دربار لویی چهاردهم
درحال حاضر موجود نمی باشد
محمدرضا بیک ؛ سفیر ایران در دربار لویی چهاردهم
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 151042 - 79/5
  • وزن: 0.30kg
0 ریال

محمدرضا بیک ؛ سفیر ایران در دربار لویی چهاردهم

نویسنده: موریس هربرت
مترجم: همایون شهیدی
ناشر: گزارش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 155
اندازه کتاب: رقعی لب برگشته - سال انتشار: 1362 - دوره چاپ: 1 

کمیاب  - کیفیت : نو

 

مروری بر کتاب 

مصور

محمدرضا بیگ از نخستین سفیران ایران در اروپا و سفیر حکومت صفویان به دربار لویی چهاردهم در فرانسه بود. موریس اربت در پژوهشی که بر پایه اسناد بایگانی‌های فرانسه انجام داده به چگونگی قراردادی که مسئولیت آن بر عهده محمدرضا بیگ بوده پرداخته و با توجه به آن، به رفتار ناشایست سفیر و جهل او نسبت یه مناسبات بین‌المللی آن وقت جهان اشاره می‌کند.

محمدرضا بیگ در ۲۵ محرم ۱۱۲۵ - ۱۹ فوریه ۱۷۱۳ به دستور شاه سلطان حسین به دربار لویی چهاردهم در فرانسه فرستاده شد تا برای بیرون راندن اعراب از خلیج فارس در عوض تسخیر مسقط با فرانسویان به مذاکره بنشیند که آنها علاقه زیادی به جنگ در مشرق زمین نداشتند و در عوض گسترش بازرگانی بین دو کشور را پیشنهاد می‌کردند و در این بین امتیازات زیادی از طرف ایرانی گرفتند.

وی که در پاریس مبهوت ظواهر زندگی فرانسویان شده بود، در آنجا دوشیزه‌ای ۱۷ ساله از او آبستن می‌شود که موجب فرار مخفیانه او با کشتی می‌شود و در راه برای وضع حمل همسرش مدتی توقف می‌کند و به دلیل تنگدستی بخشی از هدایای لویی چهاردهم را می‌فروشد. او هنگامی که فهمید که دولت ایران از اقدامات او در فرانسه و قرارداد مابین ناراضی است در ایروان در سال ۱۱۲۹ هجری قمری- ۱۷۱۷ (میلادی)- خود را مسموم کرد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات