منو
سبد خرید

محتشم السلطنه ؛ سه جلدی

محتشم السلطنه ؛ سه جلدی
محتشم السلطنه ؛ سه جلدی
محتشم السلطنه ؛ سه جلدی
محتشم السلطنه ؛ سه جلدی
محتشم السلطنه ؛ سه جلدی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 57344
  • وزن: 1.20kg
1,340,000 ریال

محتشم السلطنه

نویسنده: منصوره اتحادیه (نظام مافی) - رقیه آقابالازده
ناشر: تاریخ ایران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1167
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1396 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

حسن اسفندیاری ملقب به محتشم‌السلطنه (زاده ۱۲۸۳ قمری - درگذشته ۱۳۲۳ شمسی) سیاست‌مدار ایرانی و رییس مجلس شورای ملی، وزیر و سفیر کبیر ایران بوده‌است. او همچنین پدر همسر اول مریم فیروز محسوب می‌شود.

حسن اسفندیاری ملقب به محتشم‌السلطنه روز چهارشنبه ۱۸ ذیحجه ۱۲۸۳ در روز عید غدیر در تهران متولد شد. جدّش میرزا عبدالله نوری منشی مخصوص عباس‌ میرزا نایب‌السلطنه بود و پدرش میرزا محمد خان رئیس ملقب به صدیق‌‌الملک در دورۀ سلطنت فتحعلی‌ شاه قاجار از سال ۱۲۳۹ قمری وارد خدمات دولتی شد. در سال ۱۲۶۸ ق به وزارت خارجه راه یافت و سالها سمت معاونت و کفالت داشت. وی در ۱۷ ذیحجه ۱۳۱۷ فوت کرد.

میرزا حسن تحصیلات مقدماتی را نزد میرزا لطفعلی خان صدر‌الافاضل و سید احمد ادیب ‌پیشاوری آموخت و سپس وارد دارالفنون شد و مدتی نیز در مدارس دینی به آموختن مقدمات عربی، ادبیات فارسی و دوره‌ای از فقه و اصول و حدیث پرداخت.

اسفندیاری در سال ۱۳۰۲ وارد خدمت وزارت امور خارجه شد. از سال ۱۳۰۳ ق تا ۱۳۰۷ ق با سمت نایب سفارت در برلن مشغول خدمت شد در این دوران زبان آلمانی را فرا گرفت. وی در سال ۱۳۰۷ ق هنگام مراجعت به تهران به مناسبت ایام حج به مکه معظمه و از آنجا برای زیارت عتبات عالیات به عراق رفت. پس از مراجعت به تهران در سال ۱۳۰۷ ق به ریاست اداره دول غیرهمجوار و اداره ملل متنوعه منصوب گردید در این سمت بود که در سال ۱۳۱۰ ق به لقب «محتشم‌السلطنه» ملقب گردید. و اندکی بعد به عنوان جنرال قونسول مأمور بمبئی شد.

در سال ۱۳۱۵ ق پس از مراجعت از بمبئی، معاونت وزارت امور خارجه به او محوّل شد و نیز عنوان «مترجمی حضور همایون»، در دربار مظفرالدین‌شاه به وی اعطا گردید. در سفر سوم مظفرالدین‌شاه به اروپا به عنوان نماینده وزارت خارجه از ملتزمین رکاب بود. او در این سفر همه جا در صف همراهان شاه بود ولی در مهمانیهای رسمی مشروب الکلی نمی‌خورد ...

فهرست

جلد اول : زندگی نامه سیاسی حسن اسفندیاری
جلد دوم : آثار و افکار حسن اسفندیاری
جلد سوم : منتخبی از اسناد حکومت ارومیه حسن اسفندیاری

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.