دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

محاکمه

محاکمه

نویسنده: فرانتس کافکا
مترجم: حسینقلی جواهرچی
ناشر: فرخی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 215

اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1354 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو ؛ صفحات 81 تا 96 افتادگی دارد


مروری بر کتاب

محاكمه رماني از فرانتس كافكا (1883-1924)، نويسنده آلماني زبان اهل چكسلواكي ‌كه پس از مرگ نويسنده، در 1925، در انتشارات «دي شايد» در برلين انتشار يافت. ماكس برود، دوست صميمي و وصي او،‌ اطلاع مي‌دهد كه اين رمان صورت دست‌نوشته بدون عنواني داشت. ولي نويسنده (كافكا) هنگام سخن گفتن از آن، همواره آن را به نام محاكمه مي‌خواند. اگر تقسيم فصلها و عناوين آنها از كافكا است،‌ترتيب و توزيع آنها كار ماكس برود است كه ‌علاوه بر اين،‌صلاح در آن ديده است كه بعضي از فصول ناقص را كنار بگذارد.

كافكا، كه اين رمان را ناتمام مي‌دانست، ‌تصميم داشت كه پيش از فصل پاياني مطالبي برآن بيفزايد: با اين همه، مي‌توان اين اثر را، با همه ناتمام بودن،‌كامل دانست. كافكا ‌از همان صفحه اول، با مهارت بي‌مانندي خواننده را به قلب ماجرا مي‌برد.  صرف‌نظر از ديد مابعدالطبيعي يا روان‌شناختيي كه اين اثر به خواننده القا مي‌كند، و صرف نظر از ملاحظات اجتماعي يا ادبي، اين رمان مانند همه آثار كافكا نوعي كوشش براي بازسازي تجربه‌اي عميق است. و اين بر خلاف روش معمول است.

اگر مسئله‌اي كلي را مورد بحث قرار مي‌دهد، به سبب زياده دقيق شدن در شرايط خاص خويش است. از بس به سطح مي‌پردازد به عمق دست مي‌يابد، و از بس گوديها را مي‌كاود برجستگيها را نمايان مي‌سازد و اين نتيجه نوعي طنز وارونه و وسيله دست يافتن به بداهت مي‌شود. به اين ترتيب ‌عنصر اساسي خود را از ابهام كلمات مي‌رهاند و با عرياني و قوت خاصي واقعيت را جلوه‌گر مي‌سازد.

«هاند که» سبک خاص خود را دارد.
فصل مشترک اغلب داستان های این مجموعه تصویر پردازی از وقایع است، از آنچه هست و آنچه می شود. 
او در این داستانها که محصول سالهای جوانی اوست، به نوعی ستیز با قواعد متداول زمان خود می پردازد .
با این حال، خواننده ی امروزی هم این سیاق را در تضاد با قوانین جا افتاده و تعریف شده ی زبانی می یابد؛ هر چند که می دانیم این اثر ترجمه است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات