دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

محاکمه ؛ زرکوب

محاکمه

نویسنده: فرانتس کافکا
مترجم: امیرجلال الدین اعلم
ناشر: کتاب سرا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 342
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1370 - دوره چاپ: 1

کیفیت : نو ؛ روکش کتاب زدگی مختصری دارد

 

مروری بر کتاب

«محاکمه»، مجموعه‌داستانی است از نویسنده‌ی اتریشی که به داشتن سبکی خاص در نوشتار شهره است. داستان‌های این مجموعه تصویرهای نوشتاری هاندکه از وقایع است. محاکمه محصول سال‌های جوانی اوست و به شکلی با قواعد زمان خود در ستیز است.

«هاند که» سبک خاص خود را دارد.
فصل مشترک اغلب داستان های این مجموعه تصویر پردازی از وقایع است، از آنچه هست و آنچه می شود. 
او در این داستانها که محصول سالهای جوانی اوست، به نوعی ستیز با قواعد متداول زمان خود می پردازد .
با این حال، خواننده ی امروزی هم این سیاق را در تضاد با قوانین جا افتاده و تعریف شده ی زبانی می یابد؛ هر چند که می دانیم این اثر ترجمه است.

کتاب محاکمه، رمانی تفکربرانگیز و بسیار تأثیرگذار است که در بسیاری از سطوح ساختار و نمادشناسی تفسیر شده است؛ اما اغلب منتقدین بر این موضوع صحه می گذارند که رمان محاکمه، کاوشی است بر موضوعاتی چون احساس گناه، اضطراب و ضعف اخلاقی در مواجهه با نیروهایی ناشناخته. یوزف کا، کارمند بانک و مردی بدون هیچ ویژگی و توانایی خاص است. او می تواند هرکسی باشد و در برخی موارد، نماینده ی همه ی انسان هاست.

او به شکلی عجیب توسط مأمور دادگاه در شهر محل سکونتش دستگیر می شود. کا تلاش می کند تا دریابد که چگونه ظن دادگاه را نسبت به خود برانگیخته است. صداقت او معمولی است، رابطه اش با پیشخدمتی به نام السا مثل سایرین است و هیچ بلندپروازی نابه هنجار یا خطرناکی نیز ندارد. او فقط می تواند سوال بپرسد اما هیچ جواب روشن و واضحی درباره ی دنیای عجیب دادگاه دریافت نمی کند.

بیچارگی یوزف کا، مردی که توسط دادگاهی تعامل ناپذیر به گناهی ناشناخته محکوم شده، تصویری ژرف و تکان دهنده از نوع بشر در دنیای مدرن است. در این دادگاه، هیچ اتهام رسمی ، روند تحقیق و اطلاعاتی برای کمک به وکیل مدافع وجود ندارد. یکی از تأثیرگذارترین جنبه های این رمان، وجود روند مداوم روایت های متفاوت، توضیحات متعدد، تفاسیر مختلفی از فرآیندهای علت و معلولی و همچنین شک و تردید است. در رمان محاکمه، تمامی ساختار منطقی جهان زیر سوال برده می شود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات