دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

مجموعه همایش بین المللی باستان شناسی ایران ؛ حوزه شمال غرب

مجموعه همایش بین المللی باستان شناسی ایران ؛ حوزه شمال غرب
-17 %

همایش بین المللی باستان شناسی ایران

به کوشش : م‍س‍ع‍ود آذرن‍وش‌
ناشر: سازمان میراث فرهنگی کشور
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 316
اندازه کتاب: رحلی - سال انتشار: 1383 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مصور

شمال غرب ایران با وسعت تقریبی بیش از یکصد هزار کیلومتر مربع شامل استان های اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و نیمه شرقی زاگرس مرکزی است. نظر به اینکه باستان شناسی شمال غرب ایران، متکی به گاهنگاری حوضه دریاچه ارومیه بوده است به خاطر ماهیت جغرافیایی آن نم یتوان آن را به کل شمال غرب تعمیم داد.

از سویی دیگر، این منطقه به دلیل دارا بودن ظرفیت های زیست-محیطی غنی از دیرباز، شرایط مناسب برای اسکان جوامع بشری را داشته است، با این حال به نظر می رسد علیرغم مطالعات باستان-شناسی در نیمه غربی دریاچه ارومیه، به جانب شرقی دریاچه کمتر پرداخته شده است. بررسی های باستان شناختی حاکی از امکان شناسایی محوطه های پارینه سنگی جدید در لبه شرقی منطقه است که این امر برخلاف مطالعات پیشین منطقه می باشد که گفته شده در طول دوره 6000-6500 پیش از میلاد این منطقه مساعد برای سکونت نبوده است.

با ارزیابی متغیرهای فرهنگی و زیستی می توان به این نکته اشاره کرد که ارس و عوارض طبیعی منطقه هیچگاه به عنوان عامل بازدارنده عمل نکرده و پیوندهای ناگسستنی بین شمال غرب با حوزه قفقاز، جنوب شرقی آناتولی و شمال بین النهرین از یک سو و فلات ایران از سوی دیگر برقرار بوده است. برهمکنش های این مناطق از طریق داده های فرهنگی در طول اعصار قابل ردیابی است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات