منو
سبد خرید

مجموعه مقالات عباس اقبال آشتیانی ، دو جلدی

مجموعه مقالات عباس اقبال آشتیانی ، دو جلدی
مجموعه مقالات عباس اقبال آشتیانی ، دو جلدی
درحال حاضر موجود نمی باشد
مجموعه مقالات عباس اقبال آشتیانی ، دو جلدی
مجموعه مقالات عباس اقبال آشتیانی ، دو جلدی
مجموعه مقالات عباس اقبال آشتیانی ، دو جلدی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 112426- 30/2
  • وزن: 2.00kg
  • UPC: 119 = 150
0 ریال

مجموعه مقالات عباس اقبال آشتیانی

نویسنده: عباس اقبال آشتیانی
به کوشش : سید محمد دبیر سیاقی
ناشر: روزنه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1300
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1378 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

استاد عباس اقبال آشتیانی، از مورخان و محققان نامی دوره معاصر و کسی که شیوه تحقیق علمی را در ایران رواج داد، در سال 1276 هجری قمری در خانواده‌ای تهی‌دست در شهر آشتیان به دنیا آمد. در کودکی به علت فقر و تنگدستی چندی در مغازه درودگری کار می‌کرد ولی در ضمن کار به مکتب نیز می‌رفت و مقدمات علوم را در زادگاه خود فرا گرفت. در دوران نوجوانی به تهران آمد و به مدرسه دارالفنون راه یافت و پس از فراغت از تحصیل به سبب امتیازهای درخشانی که کسب کرده بود در همان مرکز مشغول به تحصیل شد.

اقبال آشتیانی به تدریج در مدارس معروف دیگر تهران از جمله دارالمعلمین، مدرسه سیاسی و مدرسه نظام نیز به تدریس پرداخت و با جمع کثیری از نویسندگان معروف آن عهد آشنا شد. عباس، از سال 1297 همکاری خود را با مجله دانشکده که از مجلات ادبی معروف بود و با مدیریت ملک‌الشعراء بهار منتشر می‌شد، آغاز کرد. وی سپس با آشنایی با مشاهیر و دانشمندان آن روزگار مثل رشید یاسمی، سعید نفیسی، عبدالعظیم قریب و غلامحسین رهنما به تآلیف مقالات تاریخی و ادبی در مجلات معتبر ادبی آن روزگار پرداخت.

اقبال آشتیانی از دانشمندان پرشور و فعال دوره معاصر ایران بود که در رشته‌های زبان‌شناسی، تاریخ، ادیان و جغرافیا تخصص داشت و آثار مختلفی در این رشته‌ها از خود بر جای گذاشت که هر یک در نوع خود بی‌نظیرند. از مهم‌ترین کارهای عملی وی علاوه بر تألیف دهها کتاب نفیس و ارزشمند، جمع‌آوری و تصحیح نسخه‌های خطی کمیاب و گرانبهای تاریخ ایران است که تصحیح و حواشی و تعلیقاتی که وی بر این نسخه‌های خطی نوشته، حکایت از معلومات عمیق تاریخی و ادبی وی دارد.


فهرست

اختراع قند و شکر
شعر قدیم ایران
موسیقی قدیم ایران
انگلیسها و جنوب ایران
محمد بن زکریای رازی
تربیت تا تعلیم اخلاقی
شرح حال حکیم ابونصر فارابی
ستاره شعری
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات