كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
مجموعه مقالات بدرالدین کتابی

مجموعه مقالات بدرالدین کتابی

نویسنده: بدرالدین کتابی ,رینولد نیکلسون
مقدمه : محمد خوانساری
ناشر: نوین
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 500
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1368 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو ~ نو

 

مروری بر کتاب

به انضمام ترجمه پنج مقاله از نیکلسون


بدرالدین کتابی (۱۲۹۱ -۱۳۶۶) نویسنده ، مترجم و شاعری متولد اصفهان بود که پس از تحصیل در مدارس قدیم اصفهان، در مشهد به تحصیل ادبیات، فقه، منطق و اصول فلسفه اسلامی پرداخت. وی در سال ۱۳۱۶ موفق به اخذ درجه لیسانس در رشته فلسفه و علوم تربیتی از دانش‌ ‌سرای عالی و دانشکده ادبیات شد. وی به دو زبان عربی و فرانسه تسلط کامل داشت. پس از فراغت از تحصیل به تدریس در دبیرستان‌‌های اصفهان مشغول شد و سپس ریاست ادب و چندی معاونت اداره کل فرهنگ استان اصفهان را عهده‌ دار بود. وی در بنیان ‌گذاری دانشکده ادبیات اصفهان در ۱۳۳۷ش و نیز تأسیس کتابخانه آن نقش مؤثری داشت.

سال‌‌‌ها نیز در آن دانشکده به تدریس فلسفه، روان‌شناسی، منطق نظری و عملی، ادبیات فارسی و متون فلسفی به زبان فرانسه پرداخت. کتاب پیش رو که مجموعه ای از مقالات بدر الدین کتابی می باشد به مناسبت دومین سال درگذشت وی توسط فرزندش گردآوری شده و با مقدمه ای از دکتر محمد خوانساری آراسته گشته است.

این کتاب شامل هفت بخش متشکل از مقالات عرفانی (پنج مقاله درباره تصوف از رینولد نیکلسون و سه قطعه شعر عرفانی از کاظم زاده ایرانشهر)، مقالات فلسفی (جبر و اختیار، علم و اخلاق و ...)، مقالات علوم انسانی (مبانی جامعه شناسی، علم تاریخ و تحقیق در مقدمات آن و ...)، یابودها ( یادی از محمد باقر الفت، محمد علی حبیب آبادی و مسیح ثقفی )، مقالات گوناگون ( گرانباری ثروت، غوغای اصلاحات)، منتخب اشعار (غزلیات و رباعیات) و بخش پایانی یادنامه آن استاد است که در دو قسمت مقالات و اشعار و ماده تاریخ ها مرتب شده است. این آثار اعم از مقالات، سخنرانی ها و ترجمه ها ساده و بی تکلف و خالی از تصنع هستند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مجموعه مقالات بدرالدین کتابی

  • ناشر: نوین
  • کد کتاب: 100491- 89/7
  • موجودی: در انبار
  • 450,000ریال

برچسب ها: بدرالدین کتابی, محمد خوانساری, رینولد نیکلسون, مقالات ادبی, مقالات عرفانی, ادبیات قدیم ایران, ادبیات تصوف, تاریخ ادبیات ایران, تصوف, کتاب مجموعه مقالات بدرالدین کتابی