مجموعه شاهان هخامنشی

مجموعه شاهان هخامنشی ؛ با قاب

نویسنده: رعنا خزاعی
ناشر: خانه تاریخ و تصویر ابریشمی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 464
اندازه کتاب: جیبی - سال انتشار: 1396 - دوره چاپ: 14

مروری بر کتاب

این مجموعه به زبان روان و ساده برای نوجوانان به رشته تحریر درآمده تا با تاریخ و فرهنگ سرزمین باستانی خود آشنا شوند. در این مجموعه هشت جلدی سرگذشت «کوروش کبیر»، «کمبوجیه»، «داریوش بزرگ»، «خشایارشا»، «اردشیر اول»، «داریوش دوم»، «اردشیر دوم و سوم» و «داریوش سوم»  برای جوانان و نوجوانان ایرانی بازگو شده است. 

«کوروش کبیر» از مجموعه داستان‌های شاهان هخامنشی به قلم رعنا خزاعی نوشته شده است. در این کتاب به زندگانی و شخصیت کوروش، جنگ‌ها، ارتباط میان ایرانیان و یونانیان، وضعیت اردوگاه هخامنشیان و اولین منشور جهانی حقوق بشر اشاره شده است. 

کوروش در کتیبه‌های هخامنشی (کورو)، در نسخه عیلامی (کوراش)، در کتاب مقدس تورات (کورش)، به زبان یونانی (کورس) و به زبان رومی (سیروس) خوانده می‌شود. نویسنده در کتاب «داریوش بزرگ» نام داریوش بزرگ را در کتیبه‌های هخامنشی (داری ووش) و به زبان بابلی (دریا ووش)، به زبان مصری (تاری وش) و مورخان یونانی (داریوس) و در تورات کتاب عزرای نبی به نام (داریوش) آورده است. 

نقش برجسته انسان بالدار، آرامگاه کوروش، کاخ بارعام کوروش، بقایای ستون‌های خردشده در تخت جمشید، سنگ‌نگاره‌ای در پاسارگاد، ارگ پاسارگاد، کاخ اختصاصی کوروش، کاخ زمستانی کوروش کبیر در برازجان و نیایشگاه کوروش از جمله عکس‌های این کتاب به‌شمار می‌آید که توسط فرشاد ابریشمی گرفته شده است. 

نویسنده این مجموعه معتقد است که مجموعه هشت جلدی شاهان هخامنشی از کورش کبیر تا داریوش سوم و حمله خیالی اسکندر ملعون با تلفیق عکس‌های بناهای هخامنشی در جای جای این مرز و بوم توانسته هرچند مختصر و مفید خواننده را با شاهان یکتاپرست هخامنشی با معرفی کتیبه‌ها و روایات مختلف مورخان یونانی از اثر ارزشمند شادروان حسن پیر نیا آشنا سازد. 

فهرست

۱ - کوروش کبیر
۲ - کمبوجیه
۳ - داریوش بزرگ
۴ - خشایارشا
۵ - اردشیر اول
۶ - داریوش دوم
۷ - اردشیر دوم و سوم
۸ - داریوش سوم

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مجموعه شاهان هخامنشی

  • 0ریال

برچسب ها: رعنا خزاعی, تاریخ ایران باستان, هخامنشیان, تاریخ شاهنشاهی ایران, تاریخ شاهان ایران, کتاب مجموعه شاهان هخامنشی