دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

مجموعه سخنرانیهای دومین کنگره تحقیقات ایرانی

مجموعه سخنرانیهای دومین کنگره تحقیقات ایرانی
درحال حاضر موجود نمی باشد

مجموعه سخنرانی های دومین کنگره تحقیقات ایرانی

نویسنده: حمید زرین کوب
ناشر: دانشگاه مشهد
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 648
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1352 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : در حد نو ؛ عطف و لبه جلد کتاب سائیدگی مختصری دارد

 

مروری بر کتاب

در آستانه برگزاری مراسم جشن های دوهزار و پانصدمین سال شاهنشاهی ایران سزاوار است از عظمت کشوری که کوروش بنا نهاد و داریوش به وسعتش افزود و نیز از کیفیت تقسیمات کشوری و چگونگی تشکیل ساتراپی ها سخنی چند گفته شود:

امروز ایران دارای حدود و ثغور مشخصی است که به موجب قراردادهای منعقده بین ایران و دول مجاور معین شده است ولی همیشه امر بدین منوال نبوده و حدود این کشور را اراده سلاطین و سرنیزه سربازان ایرانی معلوم می داشت.

کشوری که کوروش کبیر از دست آژی دهاک آخرین پادشاه ماد بدر آورد شمال غربی به رودهایس (قزل ایرماق کنونی) که در سال 585 ق.م به موجب مطالحه نامه دولتین ایران و لیدی سر حد معین شده بود محدود بود و از طرف مغرب پس از انقراض دولت آَشور بدست هوخ شتره در سال 612 ق.م قسمت های شرقی این کشور ضمیمه دولت ماد شد و رود دجله سر حد غربی را تشکیل داد - از طرف شمال دولت ماد با سرزمین ساسپیرها هم مرز بود و رود فازیس (ریون امروز)مرز دولت ماد را تشکیل میداد - سرحدات شریق دولت ماد بدرستی مشخص نیست. بعضی بر این عقیده اند که نواحی غربی پارت جز دولت ماد بوده و در بندر دریای گرگان (یاسردره خوار) سرحد شرقی این دولت را تشکیل میداد.

کوروش برای توسعه متصرفات خود ناچار با دولت قوی و ثروتمند لیدی در شمال غربی به نبرد پرداخت و سارد مرکز این دولت را در سال 546 ق.م مسخر ساخت و مهاجر نشین های یونانی سواحل آسیای صغیر را ضمیمه متصرفات خود کرد و سرحد کشور خود را به سواحل دریای اژه و دریای مدیترانه رسانید سپس متوجه مشرق گردید و مساکن طوایف آریائی نژاد پرثو و هیرگانی را ابتدا گرفت و ویشتاسب پدر داریوش را به ساتراپی این ایالت گماشت سپس کشور باختر را متصرف شد و ایالت زرنگ و هرخواتیش یا آراخوزیا را تا رود سند و قمستی از پنجاب بدست آورد و در طرف شمال شرقی تا رود یاکسارت یا سیحون پیش رفت....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات