كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
مجموعه آثار چخوف ؛ ده جلدی

مجموعه آثار چخوف

نویسنده: آنتوان چخوف
مترجم: سروژ استپانیان , ناهید کاشی چی
ناشر: توس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 5295
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1397 - دوره چاپ: 5

 

مروری بر کتاب

آنتون پاولوویچ چِخوف داستان‌نویس و نمایش‌نامه‌نویس برجسته روس است. هر چند چخوف زندگی کوتاهی داشت و همین زندگی کوتاه همراه با بیماری بود اما بیش از ۷۰۰ اثر ادبی آفرید. او را مهم‌ترین داستان کوتاه‌نویس برمی‌شمارند و در زمینه نمایش‌نامه‌نویسی نیز آثار برجسته‌ای از خود به جا گذاشته‌است و وی را پس از شکسپیر بزرگترین نمایش نامه نویس میدانند. چخوف در چهل و چهار سالگی بر اثر ابتلا به بیماری سل درگذشت. چخوف نخستین مجموعه داستان‌اش را دو سال پس از دریافت درجه دکترای پزشکی به چاپ رساند. سال بعد انتشار مجموعه داستان «هنگام شام» جایزه پوشکین را که فرهنگستان روسیه ...

چخوف در سال 1890 از طریق سیبری به جزیره ساخالین سفر كرد و به مطالعه وضع اسفبار و دردناك محكومان و تبعیدی‌های نظام ددمنش حكومت تزاری پرداخت كه ره‌آورد این سفر دو اثر به نام‌های در ساخالین و در سیبری است. در پایان همین سفر بود كه احساس نفس‌تنگی كرد و دچار عارضه تپش قلب و سرفه‌های شدید شد. در نامه‌ای به یكی از دوستان خود چنین نوشته بود: شدیدا سرفه می‌كنم. ضربان قلبم میزان نیست. دچار سو هاضمه هستم. سرم مدام درد می‌كند... چخوف در 1904 در آسایشگاهی در بادن وایلر آلمان در سن 44 سالگی به درود حیات گفت.

مهم‌ترین دستاورد چخوف از کار با مجله تکه‌پاره این بود که آموخت صحنه‌ها را به صورت نمادین خلاصه کند و سکوت آبستن در اثر بگنجاند و این هر دو از شرایط لازم کار برای مجله‌های فکاهی شمرده می‌شد که بعدها به پختگی کامل رسید و نیز آموخت که، با آوردن برش‌های کوتاه، تاثیر اولیه را بر جا گذارد و از اطناب و لفاظی بپرهیزد. شاید جالب‌ترین ویژگی داستان‌های کوچک یا داستانک‌ها عنصر طنز و انتقاد اجتماعی آن‌هاست که می‌توان گفت آثار اولیه چخوف از آن‌ها عاری است.

... ساخالین محل رنج‌های طاقت‌فرساست. رنجی که انسان، چه آزاد و چه تبعیدی می‌تواند آن را تحمل کند. کسانی که در این‌جا و یا نزدیک آن کار می‌کنند. سعی کرده‌اند مسائل مهم و پر مسئولیت آن را حل کنند و هنوز هم مشغولند. متاسفم که احساساتی نیستم. وگرنه می‌گفتم که ما نیز مانند ترک‌ها که به زیارت مکه می‌روند، باید به ساخالین برویم. همچنین دریانوردان و کیفرشناسان باید به همان چشمی به ساخالین نگاه کنند که نظامیان به سواستویل می‌نگرند. از محتوای کتاب‌هایی که خوانده‌ام و آن‌هایی که در حال خواندنشان هستم، پیداست که ما میلیون‌ها انسان را در زندان پوسانده‌ایم بدون هیچ فکر، بربرمنشانه و بیهوده آن‌ها را از بین برده‌ایم.

مردم را با غل و زنجیر از میان سرما، ده‌ها هزار ورست، عبور داده ایم. به سفلیسشان آلوده کرده‌ایم. به فسق و فجورشان کشانده‌ایم. بزه‌کاری را رواج داده‌ایم و گناه همه این‌ها را به پای سرپرستان زندان‌ها نوشته‌ایم. حالا دیگر همه مردم تحصیل کرده اروپا می‌دانند که مقصر ما هستیم نه سرپرستان زندان‌ها. با همه این‌ها می‌گوییم این مسائل به ما ربطی ندارد! سال‌های پرطمطراق شصت، برای بیماران و زندانی‌های تبعیدی کاری انجام ندادند و به این ترتیب مهم‌ترین دستورالعمل مدنیت مسیحی را نقض کردند. در عصر ما کارهایی برای بیماران انجام می‌شود ولی برای تبعیدی‌ها هیچ کار.

حقوق‌دانان ما هیچ علاقه‌ای به امور مربوط به زندان‌‌ها نشان نمی‌دهند. خیر، به شما اطمینان می‌دهم که مسافرت به ساخالین لازم و جالب است. فقط جای تاسف است که من به آنجا می‌روم. نه یک فرد آگاه‌تر به امور که برای برانگیختن علاقه اجتماع استعداد بیشتری داشته باشد...

فهرست

جلد اول : داستان های کوتاه
جلد دوم : داستان های کوتاه
جلد سوم : داستان های کوتاه
جلد چهارم : داستان های کوتاه
جلد پنجم : جزیره ساخارین
جلد ششم : نمایشنامه ها
جلد هفتم : نمایشنامه ها
جلد هشتم : نامه ها
جلد هفتم : نامه ها
جلد دهم : نامه ها

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مجموعه آثار چخوف ؛ ده جلدی

  • ناشر: توس
  • کد کتاب: 82238
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: آنتوان چخوف, سروژ استپانیان, ناهید کاشی چی, داستان های کوتاه روسی, نمایشنامه روسی, داستان های روسی, کتاب مجموعه آثار چخوف