کتاب مجموعه آثار تالیف و ترجمه شجاع الدین شفا ؛ جلد پنجم و جلد بیست و یکم و جلد بیست و چهارم فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب ادبیات انتشارات امیر کبیر

مجموعه آثار تالیف و ترجمه شجاع الدین شفا

نویسنده: ویکتور هوگو , آلفرد دوموسه,هاینریش هاینه,فردریش نیچه,کنتس دونوآی,ژان فینو,گوستاو لوبون
مترجم : شجاع الدین شفا 

ناشر: مترجم
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1200
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1345 
دوره چاپ: 2

کمیاب - کیفیت : درحد نو 

 

مروری بر کتاب 

سه مجلد

بهترین اشعار شاعران بزرگ جهان

ویکتور ماری هوگو بزرگ‌ترین شاعر سده نوزدهم فرانسه و شاید بزرگترین شاعر در گستره ادبیات فرانسه و نیز داستان‌نویس، درام‌نویس و بنیانگذار مکتب رومانتیسم است. آثار او به بسیاری از اندیشه‌های سیاسی و هنری رایج در زمان خویش اشاره دارد که از برجسته‌ترین آنها می‌توان به بینوایان، گوژپشت نتردام، مردی که می خندد و شمار زیادی مجموعه شعر اشاره کرد. وی هم‌چنین چندین نمایش‌نامه نوشته‌است.

اگر شعرهای من مثل پرندگان بال و پر داشتند،
سبک روح و سبک بال به سوی باغ زیبای وجود شما پرواز می کردند.
اگر شعرهای من مثل خیال بال و پر داشتند،
چون جرقه ای به سوی کانون فروزان وجود شما روی می آوردند.
اگر شعرهای من مثل عشق بال و پر داشتند، شب دراز با یک دنیا پاکی و صفا پیرامون خانه ی شما طواف می کردند...

افسانه خدایان

موضوع کتاب در مورد خدایان یونان باستان و افسانه هایی هست که در مورد این خدایان وجود داشته... این افسانه ها از این جهت اهمیت دارن که سالها تاثیرات بزرگی رو در بین اعتقادات، هنر و ادبیات داشتن که این تغییرات هنوز هم به جا موندن. در مجموع به خاطر گستردگی افسانه های مربوط به خدایان یونان باستان این کتاب به صورت خیلی خلاصه هست که یه آشنایی کلی ایجاد می کند.

افسانه خدایان یکی از معدود کتابهایی است که بی مقدمه آغاز می شود. یا شاید نسخه ای که اینجا به چاپ رسیده این گونه است. به هرحال این کتاب در مورد خدایان باستانی یونانی است. خدایانی که امروزه در جهان بسیاری آن ها را می شناسند. یا حداقل با نام های آنان آشنا هستند. از آنجا که این کتاب گردآوری شده است، در دسته بندی ادبیات ایران آن را جا دادم. چرا که با ترجمه خوب و روان و یک دست آقای شفا، ب...ه جرات می توان آن را در زمره ادبیات ایران جای داد و شک ندارم که این نسخه بسیار خواندنی تر از متن های اصلی هستند. هنگام خواندن کتاب، گویی با آن به هزاران سال پیش، سفر می کنیم. با این که این کتاب می تواند یک مرجع خوب برای آشنایی با افسانه خدایان باشد ولی در لابلای متن، گاه که نه، بلکه بسیار پیش می آید که کتاب از حالت یک کتاب مرجع دور می شود. 

چون این:"اولین زن زئوس "متیس" یا عقل بود. حاسدان به او گفتند: اگر از این زن صاحب فرزندانی شود، آنان به قدری عاقل خواهند بود که پدر را از تخت خدایی به زیر می کشند.زئوس ترسید و هنگام آبستنی همسر، زن و کودک را هر دو بلعید و به این ترتیب هم از خطر احتمالی او نجات یافت و هم "عقل کل" یعنی زنش را خورد و خودش به همان اندازه عاقل شد."
کتاب پر از این نشانه ها و زیبایی هاست. می توان کتاب را چون دیوان حافظ و هر از گاهی باز کرد و بخشی از آن را خواند. خود من به شخصه نام خدایان را می دانم ولی همیشه از آن ها کلییاتی در ذهن دارم که مدام پر می زنند و می روند. این را برای آن گونه مواقع همیشه در کنارم دارم. یکی از کتابهایی که می توانی با آرامش خاطر به آن استناد کرد.

در این کتاب از اینها می خوانیم:

زئوس/ هرا/ آپولون/ مارس/ ونوس/ آتنا/ دیانا/ هرمس/ هفائیستوس/ نپتون/ هستیا/ دمتر/ فرشتگان الهام/ پرومته/ هرکول/
همین طور درنگی می کند در زندگی قهرمانان و دلیران بشری ِ افسانه خدایان.به شکل خلاصه ای از هرکول نوشته که در افسانه های خودمان با رستم برابری می کند و چون رستم خوان هایی می گذراند. رستم هفت و او دوازده خوان.
بس کنم. این را ببینید و بروید کتاب را تهیه کنید و بگذارید توی قفسه کتابها. و هر از گاهی با ورق زدنش اوقات خوشی داشته باشید.

یکی از معروف ترین عاشقانه های زئوس رابطه او با دانائه است. دختر بسیار زیبا و یکی یکدانه ی پادشاه آرگوس. غیب گویان از تولد یک نوه پسری برای او گفتند. که در جوانی شاه "آرگوس" را خواهد کشت. او دختر و دایه اش را در اطاقی از مفرغ در زیر برجی زندانی کرد تا هیچ مردی به او نزدیک نشود. زئوس که مجذوب دختر بود، چون بارانی از طلا از رخته بام به درون اتاق آمد و در آغوش وی خفت. زاده این عشق، پسری به نام Perseus پرسئوس بود. او خود بعدها نیمه خدایی شد.این بخش از افسانه خدایان از نزدیک با ایران ارتباط دارد. یونانیان قدیم، پادشاهان هخامنشی را از اعقاب پرسئوس می دانستند و نام پارس و پارسی را مشتق از نام خدایان می شمردند و به این ترتیب نسب پادشاهان هخامنشی را مستقیمن به خدای خدایان می رساندند.
 

فهرست

جلد پنجم :

بهترین اشعار ویکتور هوگو
بهترین اشعار هاینه
بهترین اشعار آلفرد دوموسه
بهترین اشعار نیچه 
بهترین اشعار کنتس دونوآی

جلد بیست و یکم :

افسانه خدایان 
خود را بشناس از ژان فینو
افکار و اندیشه ها از لوبون

جلد بیست و چهارم : 

فهرست

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مجموعه آثار تالیف و ترجمه شجاع الدین شفا ؛ جلد پنجم و جلد بیست و یکم و جلد بیست و چهارم

  • ناشر: امیر کبیر
  • کد کتاب: 84098 - 111/3
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: ویکتور هوگو, آلفرد دوموسه, هاینریش هاینه, فردریش نیچه, کنتس دونوآی, ژان فینو, گوستاو لوبون, شجاع الدین شفا, شعر آلمانی, شعر فرانسوی, شعر انگلیسی, شعر, ادبیات اروپا, بهترین اشعار اروپا, ادبیات کلاسیک, اساطیر جهان, اساطیر یونان, خدایان یونان, فلسفه, کتاب مجموعه آثار تالیف و ترجمه شجاع الدین شفا