کتاب مجموعه آثار استانیسلاوسکی ؛ سه جلدی فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب هنر انتشارات سروش

مجموعه آثار استانیسلاوسکی

نویسنده: استانیسلاوسکی
مترجم: مهین اسکوئی
ناشر: سروش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1851
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1397 - دوره چاپ: 7

 

مروری بر کتاب 

جلد اول : آماده سازی هنرپیشه : کار هنرپیشه روی خود در جریان تأثر

آماده سازی هنرپیشه ، کتاب اول از مجموعه سه گانه آثار استانیسلاوسکی (1863ـ 1938م.) یکی از بزرگ ترین نظریه پردازان حوزه تئاتر معاصر است. کتاب حاضر حاوی کشفیات تازه ای است که نویسنده در زمینه خلاقیت صحنه ای به دست آورده است. هر فصلی از این کتاب خواننده را به یک نتیجه گیری رهنمون می کند که خود منعکس کننده یکی از واحدهای تفکر استانیسلاوسکی است درباره خلاقیت تئاتری : معلومات سطحی ، هنر صحنه ای و حرفه صحنه ای ، شرایط پیشنهادی ، تخیل ، دقت یا توجه صحنه ای ، رهای عضلات ، قطعات و هدف ها ، باور و احساس حقیقت ، حافظه هیجانی ، ارتباط ، سازگاری و سایر عناصر ، راه اندازهای زندگی روانی ، خود احساس گری درونی ، عمل سرتاسری ، و غریزه در خود احساس گری صحنه ای هنرپیشه.

امتیاز آثار استانیسلاوسکی در این است که ابداعات او در تئاتر نتیجه تفکر کل گرای او در عین توجه به جزئیات هنر تئاتر است. او در این جلد از آثارش بیشتر به عناصر درونی ماننده توجه و تمرکز و دقت و حافظه هیجانی و تأکید دارد.

جلد دوم : شخصیت سازی : کار هنرپیشه روی خود در جریان تجسم

شخصیت سازی، کتاب دوم از مجموعه سه گانه آثار استانیسلاوسکی (1863ـ 1938م.) یکی از بزرگ ترین نظریه پردازان حوزه تئاتر معاصر است. کتاب حاضر حاوی کشفیات تازه استانیسلاوسکی در حوزه برون است ؛ یعنی آشکارسازی آنچه در درون بازیگر می گذرد و هدایت و رهبری این احساسات. او معتقد است که فهم و شعور و توانایی هنرمند بازیگر در انتخاب و ساختن قالب مناسب ، یعنی دنیای برونی ، مشخص می شود.

فصل های کتاب عبارت است از : به طرف تجسم ، رشد گویایی های جسم ، صدا و بیان ، دورنمای هنرپیشه و نقش ، ریتم ، منطق و تداوم ، منش (کاراکتر) داشتن ، خودداری و تمامیت ، جاذبه ، جذابه و کشش صحنه ای ، اخلاق و نظم ، خوداحساس گری صحنه ای ، و سه ضمیمه :
۱. مطالب متمم 
۲. موادی در مورد تعلیمات سیستم
۳. برنامه آموزش و یادداشتی در مورد تربیت هنرپیشه تئاتر.

جلد سوم : نقش آفرینی: کار هنرپیشه روی نقش نقش آفرینی، کتاب سوم از مجموعه سه گانه آثار استانیسلاوسکی (1863ـ 1938م.) یکی از بزرگ ترین نظریه پردازان حوزه تئاتر معاصر است. کتاب حاضر حاوی کشفیات تازه استانیسلاوسکی در فرآیند ایجاد «سیمای صحنه ای» است. در این جلد گستره وسیع کارِ کارگردان و هنرپیشه روی نمایشنامه و نقش تشریح شده است. او در این جلد یکسره درباره فرآیند خلاقه ایجاد نمایش و نقش سخن می گوید: مرحله شناخت، مرحله تأثر، مرحله تجسم، کار روی نقش، آشنایی با نمایشنامه و نقش، ساختمان زندگی جسمانی نقش، توجیه متن، اهداف، هیجانات واقعی زندگی نمایشنامه و نقش، اهمیت اعمال جسمانی، شیوه جدید برخورد با نقش، شمای اعمال جسمانی، و ضمایم فصل های این کتاب را تشکیل می دهند.

استانیسلاوسکی در این کتاب به روش عینی خلاقیت ارج بسیار می نهد و عقیده دارد که «روش» هنرپیشه و کارگردان را با دانش عینی و مشخص و شیوه کاربرد نظریه واقعگرایی صحنه ای و فعالیت عملی تئاتر مسلح می سازد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مجموعه آثار استانیسلاوسکی ؛ سه جلدی

  • ناشر: سروش
  • کد کتاب: 79665
  • موجودی: در انبار
  • 1,600,000ریال
  • 1,440,000ریال

برچسب ها: استانیسلاوسکی, مهین اسکوئی, بازیگری, نمایش, هنرپیشگی, سینما, تلویزیون, تئاتر, کتاب مجموعه آثار استانیسلاوسکی