دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

مجموعه آثار احمد شاملو ؛ دفتر سوم

مجموعه آثار احمد شاملو

نویسنده: احمد شاملو
ناشر: نگاه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 747
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1394 _ 1387- دوره چاپ: 5 _ 3

 

مروری بر کتاب

ترجمه ی قصه و داستان های کوتاه

این کتاب؛ شامل داستانهایی از نویسندگان بزرگ مانند ارسکین کالدول ،عزیز نسین ،مارک تواین ، آنتوان چخوف ، کافکا ، ادگار آلن پو و... است که احمد شاملو در یک دوره ی سی ساله مطبوعاتی آنها را به زبان فارسی برگردانده است.

آن چه در این مجموعه آمده، قطعات پراکنده یی ست که در طول سالیان دراز و در فرصت های مختلف به فارسی برگردانده شده است. آن گاه که سخن از یک دوره ی سی ساله ی کار مطبوعاتی پیش می آید، جوان کتابخوان امروزی که صفحات هنر و اندیشه ی مطبوعات کنونی را حتا به عنوان یک «حداقل» هم نمی پذیرد، به هیچ روی نمی تواند وضع مطبوعات را در سال های آغاز آن دوره در نظر آورد. در واقع، سی سال پیش از تاریخ این یادداشت به وجود آوردن یک نشریه ی ملی کاری به تمام معنا «ناممکن» بود.

این چنین نشریه یی یا می بایست متکی به گروهی خواننده ی علاقه مند باشد تا بتواند با تعادل هزینه و درآمدش، انتشار یابد؛ که چنین «خواننده گانی» وجود نداشت. یا می بایست به سرمایه یی متکی باشد و از زیان مالی نهراسد تا به تدریج بتواند خواننده گانی برای خود دست و پا کند؛ که چنین سرمایه یی در اختیار نبود. به عبارت دیگر: آن را که شور و هدف بود وسیله نبود و آن را که وسیله بود غم فرهنگ و هنر نبود. مسأله ی دیگر این بود که ما جوانان آن روز تجربه یی هم در کار خود نداشتیم؛ که آن را که تجربه یی داشت، سرمایه ها و سیاست ها پیشاپیش به بذل مال خریده بودند.

گمنامانی بودیم که سرمایه و پشتیبان مان تلاش خودمان بود. به جایی راه مان نمی دادند و حرف مان را نمی شنیدند یا به ریشخندمان می گرفتند. پس راه چاره منحصر به فرد بود: نخست به وجود آوردن نشریه یی و پس از آن گرد آوردن خواننده گانی. اما نکته این بود که عرضه ی شعر و ادبیات انقلابی ما تنها در نشریه یی امکان داشت که پیشاپیش در جامعه گروهی خواننده بر خود گرد آورده باشد.


فهرست

یادداشت
ارسکین کالدول
روزی که بابا جانم ماشین فشار خرید
ناقوس عروسی
بزها روی بام
زن بی کس و کار
چکمه ها
دارکوب ها
ملکه ی قافله ی کولی ها
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات