كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
مجله کاوه ؛ دوره جدید از شماره 1 تا 11 در یک مجلد صحافی شده

مجله کاوه

نویسنده: محمد قزوینی,محمدعلی جمال‌زاده، حسین کاظم‌زاده ایرانشهر، رضا تربیت، اسماعیل امیرخیزی و ابوالحسن حکیمی و ...
ناشر: کاوه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 220
اندازه کتاب: رحلی جلد سخت - سال انتشار: 1324 - دوره چاپ: 1 

کمیاب  - کیفیت : درحد نو
 

مروری بر کتاب 

دوره جدید از شماره 1 تا 11 در یک مجلد صحافی شده

مجله کاوه (با عنوان روزنامه کاوه نیز شناخته می‌شود) نشریه‌ای است به زبان فارسی که در برلین، از ۱۳۳۴ ه‍. ق. تا ۱۳۴۰ ه‍. ق. چاپ می‌شد. مؤسس این مجله، حسن تقی‌زاده بود. این مجله از جمله مهم‌ترین منابع پیرامون باستان‌گرایی در ایران به شمار می‌آید.

تصویر صفحه اول روزنامه، مردی بود که درفش کاویانی در دست گرفته و عده‌ای از سپاهیان و شورشیان با اسلحه‌های گوناگونی به دنبال او حرکت می‌کنند. نشریه کاوه توسط تقی زاده به عنوان یک نشریه سیاسی در جریان جنگ جهانی اول تحت کمیته دفاع ملی منتشر می‌شد تا احساسات ملی گرایانه و ضد روسی و موافق با آلمان را در میان ایرانیان تقویت کند. یکی از دلایلی که تقی‌زاده درفش کاویانی را به عنوان نشان نشریه خود انتخاب کرده بود این بود که تفی‌زاده عقیده داشت که درفش کاویانی باید بجای نشان شیر و خورشید نشان ملی ایرانیان باشد. زیرا عقیده داشت که قدمت درفش کاویانی برخلاف شیر و خورشید به پیش از اسلام می‌رسد.

چاپ و نشر کاوه به دو دوره اول و دوم تقسیم می‌گردد. دوره اول چاپ مجله از ۱۸ ربیع‌الاول ۱۳۳۴ ه‍. ق. / ۲۴ ژانویه۱۹۱۶ آغاز شد و تا شماره۱۵، مورخ ۱۸ ذی‌القعده۳۳۷ ه‍. ق. طول کشید. این دوره مقارن بود با جنگ جهانی اول. در این مدت، کاوه یک نشریه سیاسی بود که بیشتر محتوای آن طرفداری از آلمان و متحدانش (عثمانی، اتریش و بلغارستان) بود.

در دوره جدید که از سال ۱۳۳۸ تا ۱۳۴۰ ه‍. ق.، به طور منظم هر ماه یک شماره منتشر می‌شد، و با خاتمه جنگ جهانی، کاوه دیدگاه سیاسی خود را رها کرده و محتوایی ادبی - فرهنگی به خود گرفت. در این دوره مقالاتی راجع به ادبیات و تاریخ ایران باستان درج می‌کرد. هزینه ویرایش و چاپ این مجله پیوسته به عهده دولت آلمان بود و این امر هویت یارانه سیاسی/فرهنگی داشت. از جمله نویسندگان این مجله می‌توان به کسانی چون محمد قزوینی، محمدعلی جمال‌زاده، حسین کاظم‌زاده ایرانشهر، رضا تربیت، اسماعیل امیرخیزی و ابوالحسن حکیمی اشاره کرد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مجله کاوه ؛ دوره جدید از شماره 1 تا 11 در یک مجلد صحافی شده

  • ناشر: کاوه
  • کد کتاب: 73696
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: محمد قزوینی, محمدعلی جمال‌زاده، حسین کاظم‌زاده ایرانشهر، رضا تربیت، اسماعیل امیرخیزی و ابوالحسن حکیمی, پهلوی, تاریخ اجتماعی ایران, مطبوعات ایران, مجله قدیمی, کتب نفیس, روزنامه کاوه, کتاب مجله کاوه دوره جدید از شماره 1 تا 11 در یک مجلد صحافی شده