منو
سبد خرید

مجله دعوه الحق ؛ ده شماره در یک مجلد ؛ چاپ سربی

مجله دعوه الحق ؛ ده شماره در یک مجلد ؛ چاپ سربی
مجله دعوه الحق ؛ ده شماره در یک مجلد ؛ چاپ سربی
موجود نمی باشد
مجله دعوه الحق ؛ ده شماره در یک مجلد ؛ چاپ سربی
مجله دعوه الحق ؛ ده شماره در یک مجلد ؛ چاپ سربی
مجله دعوه الحق ؛ ده شماره در یک مجلد ؛ چاپ سربی
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 58123 - 114/6
  • وزن: 0.30kg
  • UPC: 50
0 ریال

مجله دعوه الحق

مدیر: محمدعلی بهجت دزفولی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 170
اندازه کتاب: رقعی جلد سخت - سال انتشار: 1283 ~ 1282 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : عالی ~ درحد نو
 

مروری بر کتاب 

چاپ سربی ؛ دوران مظفرالدین شاه

مجله دعوه الحق حاوی مقالات و مطالبی درباره حقایق دین اسلام و منافع مربوط به حوزه مسلمانان مشتمل بر معارف، اخلاق، عبادات، سیاسات، احکام و گاهی مطالب مفید است

بهجت دزفولی در یادداشت آغازین مجله دعوه الحق پس از عبارت «در ظل توجه امام عصر حجه الله صاحب‌الزمان عجل الله تعالی فرجه» و مدح مظفرالدین شاه، هدف از انتشار نشریه را چنین بیان می‌کند:

«مقالاتی سودمند متدرجاً ماه‌به‌ماه به طبع می‌رسد و به طالبین فروخته می‌شود شاید برادران دینی از قرائت وی فایده برده، به راه دین و آئین حضرت خیرالمرسلین آیند و فرمایشات نبی اکرم را عمل کنند و برحسب وصیت وی قرآن مجید را قبله مقصود و وجهه امید خود قرارداده و متمسک به ولایت اهل‌بیت عصمت و طهارت شوند تا به سعادت خود نائل شده و کید کائدان وطعن طاغیان خلاصی یابند و هرچند وضع این مقالات بر طرز تدوین است و مناسب بود که دفعتاً به طبع می‌رسید لیکن محض آنکه برادران دینی از روی رغبت و کمال میل در مضامین او تأمل نمایند انسب چنان دانستیم که جزء فجزء به طبع برسد...


مجله ماهانۀ دعوه الحق در شعبان 1321 ق./ مهر 1282ش. در تهران منتشر شد. شماره اول مجله دعوه الحق در تاریخ مذکور در 14 صفحه در قطع رقعی و چاپ سربی به صاحب‌امتیازی، مدیریت و نگارندگی محمدعلی بهجت دزفولی در مطبعه مبارکه شاهنشاهی به طبع رسید.

به جزء شماره اول مجله که نام چاپخانه، بر روی صفحه آخر نشریه درج‌شده بود و در بالا به آن اشاره گردید، شماره پنجم، شماره ششم و دهم سال اول انتشار- بر اساس اطلاعات موجود در صفحه آخر هر شماره - در مطبعه خورشید طهران به طبع رسیده است. درباره نام چاپخانه سایر شماره‌های مجله دعوه الحق، اطلاعی بر روی نشریه یافت نشد.
بر روی جلد مجله دعوه الحق تنها نام نشریه و آیات قرآنی وجود دارد. کادری مستطیل شکل، کل سطح جلد را در برمی‌گیرد که هر گوشه آن با طرح‌های اسلیمی تزیین‌شده است. به‌علاوه در بالای کادر نیز کلمه «هو» درج‌شده است و پس‌ازآن عبارت «بسم‌الله الرحمن الرحیم» در میان طرح‌واره‌هایی از ابروباد و خورشید جای گرفته است. «له دعوه الحق و الذین یدعون من دونه لایستحیون لهم بشیء الا کباسط کفیه الی الماء لیبلغ فاه و ما هو ببالغه و ما دعاء الکافرین الا فی ضلال. سوره سیزدهم، آیه 14 و قال نبی صلی الله علیه و آله قولو لا اله الا الله تفلحوا» نیز بر روی جلد آمده است.
مجلۀ دعوه الحق که فاقد هرگونه گراور (تصویر یا عکس) است صفحه‌آرایی‌اش مانند کتاب  است؛ به‌طوری‌که مطالب آن تک‌ستونی است و به جزء روی جلد هر شماره که اطلاعات کتابشناختی، مانند نام و آیات قرآنی و تاریخ و شماره درج‌شده است، در سایر صفحه‌های هر شماره، فقط شماره صفحه آمده است.
قیمت هر مقاله ]شماره[ یک قران و مجموع دوره که دوازده مقاله ]شماره[ یک تومان تعیین شد. البته قیمت کلیه ]دوازده شماره[ نقد گرفته می‌شد. البته «انشاء الله تعالی در سال نو که دوره ثانیه شروع می‌شود کماً و کیفاً ]محتوای[ او را زیاد خواهیم نمود ازاین‌رو معلوم است که هرگاه بانی خیر پیدا نشد، برای طبع این مقاله ]شماره[ مجبور هستیم که بر قیمت بیفزاییم ولی مشترکین سابقه از تحمیلات زائده معاف خواهیم داشت تا امتیازی در میان باشد .»
اگرچه محدوده مخاطبان نشریه دعوه الحق بیان‌نشده است اما علاقه و شوق فراوان بهجت دزفولی به ارائه رایگان این جریده به‌طور ضمنی نشان می‌دهد مخاطب مجله دعوه الحق همه مردم ایران از هر سن، گروه و طبقه‌ای است:
«.. بسیار گران و ناگوار است که قیمتی روی آن‌ها ]شماره‌های نشریه[  قرار بدهم، هم به ملاحظه آنکه غرض مشوب نشد و هم به ملاحظه آنکه شأن این مقالات  شماره‌ها[ اجل ارفع است از آنکه به یک قران و یا یک تومان فروخته شود به‌واسطه اشتمال آن‌ها بر معارف و احکام الهی و خیلی مایل بودم که بانی خیر پیدا بشود و تمام نسخ این مقاله ]شماره[ هرقدر که به طبع می‌رسد به اخوان دینیه هدیه بشود. شاید اثر آن بیشتر باشد .

مطبوعات در ایران در یک‌صد و هشتاد سال پیش (با انتشار روزنامه کاغذ اخبار میرزا محمد صالح شیرازی به سال 1252ق/ 1215 ش) پدید آمد. انتظار این بود که در همان سال‌های ابتدایی با توجه به اهمیت دین اسلام، مطبوعات اسلامی از سوی دولت و مردم منتشر شود ولی هفتادسال طول کشید تا اولین مجله اسلامی پدید آمد.
اگرچه از همان آغاز روزنامه‌نگاری در ایران، مطالبی درباره دین مبین اسلام- هرچند کوتاه-  در برخی نشریات وجود دارد اما مجله الاسلام؛ نخستین نشریه اسلامی، در سال 1320 ق  و به دنبال آن دعوه الحق به‌عنوان دومین نشریه اسلامی یک سال بعد از مجله الاسلام در تهران منتشر گردید. این نشریه به علت بیان حقایق اسلامی به زبان ساده و پشتیبانی از منافع مسلمانان از اهمیت والایی در مطبوعات ایران برخوردار است.
این پژوهش به روش توصیفی ابتدا تاریخچه مطبوعات ایران را بیان نموده بعد به معرفی محمدعلی بهجت دزفولی، مدیر و نویسنده مطالب نشریه می‌پردازد. در ادامه ضمن تشریح مشخصات ظاهری و وضعیت موجودی مجله دعوه الحق در آرشیوهای بزرگ ایران، هدف از انتشار مجله، کیفیت محتوای مقالات و وضعیت اشتراک نشریه را مطرح می‌کند.
شیخ محمدعلی بهجت دزفولی، معروف به بهجت العلماء در حدود سال 1295ق. در دزفول به دنیا آمد بود. وی تحصیلات علوم دینی را در نجف اشرف از ابتدا تا  درجه اجتهاد، کامل نمود و به ایران بازگشت. «بهجت» نامیدن او به‌این‌علت است که در تهران کتاب‌فروشی داشت که به اسم بهجت معروف بود. وی در سال 1319ق. به تهران آمد و در اداره انطباعات معارف مشغول به کار شد و ریاست کمیسیون تصحیح  کتب و ترجمه عربی را عهده‌دار گردید.

بهجت دزفولی علاوه بر تأسیس مجله دعوه الحق، مؤسس انجمن علمی، کتابخانۀ معارف و روزنامۀ معارف است. وی در سال 1321ق. پس از تأسیس  انجمن علمی، دعوه الحق را منتشر کرد و پس‌ازآن در سال 1324ق. روزنامه معارف را تأسیس و در تهران منتشر کرد. وی همچنین مؤسس مدرسۀ فنی نیز است.

 

فهرست

شماره اول: شامل یک مقاله 12 صفحه‌ای در ده بند درباره اسلام و دعوت مسلمانان به حقیقت اسلام برای پیشرفت آن است. از شماره دوم شیوه تک مقاله‌ای تکرار نشد و هر شماره شامل مطالب متنوعی درباره اصول عقاید، اسلام و تاریخ اسلام بود.
شماره دوم: شامل مطالب عقیده، معرفت صانع و آشنایی با حواشی وی، نبوت عامه و سیر معکوس در شناسایی حضرت حق، نبوت خاصه پیغمبر آخر زمان (ص)، دعوت به توحید، قلب ماهیت، فتح عظیم، اجرای توحید و سایر نوامیس الهیه، نقل کلام اشلوسر مورخ معروف اروپا، اخبار غیبیه، فوائد علم و حکمت بود.
شماره سوم: عقیده، دعوت به توحید، قلب ماهیت، قضیه عجیبه، اخلاق: اخوت، احکام، سیاسات، معاش.
شماره چهارم: شامل مطالب مکتوب از صاحب امضاء، بهجت، قضیه عجیبه، بقیه فواید علم و حکمت، عبادات بود.
شماره پنجم: شامل مطالب روحانیت و نورانیت دین مبین اسلام، مستر سفریت استرالیائی، شیخ‌الاسلام انگلیس، فخر الاسلام، اخوت، معاش، روح الارواح، عوالم عدم و وجود، خاتم‌الانبیاء بود.
شماره ششم: شامل حقیقت تا حقایق یا دین مبین اسلام، توضیح، مقاله مخصوص، تشییع و تدفین مخفیانه، من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق بود.
شماره هفتم: شامل مطالب کلام اجمالی، معارف، عبادات، سیاسات، اخلاق، تفضل غیبی، علوم و فنون: قرائت و کتابت؛ محاورت؛ اشتقاق بود.
شماره هشتم: شامل مطالب تبریک و تهنیت، شریعت اسلامی کافی به مهمات بشری، مکتوب، درجات ترقی انسان در عالم معارف و اخلاق بود.
شماره نهم: شامل مطالب معان نظر در عجایب دهر، اخلاق، زکات، تشکر خالصانه، کهربائیه، منافع عامه: مواد ثروت و مکنت، ماده المواد و اصل اصول و خاک خوزستان بود.
شماره دهم: شامل مطالب محل اقامت و شهرستان سلامت، راحت روح، زیان‌کاری رباخوارگان، خاک خوزستان بود.

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.