کتاب مجله بامشاد ؛ مطبوعات عصر پهلوی به روایت ساواک فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب مقالات،نقد،زندگینامه انتشارات مرکز بررسی اسناد تاریخی

بامشاد ؛ مطبوعات عصر پهلوی

ناشر: مرکز بررسی اسناد تاریخی
زبان کتاب: فارسی 
تعداد صفحه: 400
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1382 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مصور

مطبوعات عصر پهلوی، بر خلاف سیاست مقدس قلم، که تزریق آگاهی به پیکره اجتماع می باشد، نه تنها منعکس کننده آرمان های ملت نبودند و در تربیت و رشد آحاد جامعه فعالیت نمی کردند که برعکس، تنها در راستای تبلیغ و ترویج رژیم ستمشاهی و تحکیم مبانی حکومت طاغوت و سرپوش نهادن به آنچه حقیقت جویی و حقیقت خواهی مردم مظلوم و ستمدیده کشور بود، حرکت می کردند و بر همین مبنا بود که به عنوان ارگان رسمی و غیر رسمی سازمان های نظامی و امنیتی شاه ، اجازه فعالیت و انتشار داشتند.

پنجمین کتاب از مجموعه «مطبوعات عصر پهلوی‌» اسناد مجله بامشاد به سردبیری اسماعیل پوروالی را دربرگرفته است‌. پس از پنجاه و دو صفحه مقدمه که در واقع زندگینامه اسمعیل پوروالی را بیان کرده‌، اسناد کتاب با سندی مربوط به تاریخ 29 / مرداد / 1330 آغاز شده است‌. این سند مخالفت عناصر اصلاح‌طلب را نیروهای طرفداران آیت‌الله کاشانی و افراد ملی‌گرا با احراز سمت معاونت اداره تبلیغات از سوی پوروالی ـ به خاطر توده‌ای بودن او ـ بیان می‌کند و آخرین سند کتاب که بدون تاریخ می‌باشد گزارشی است از اخراج و تصفیه وی از هیئت مدیره انتشارات سروش در تاریخ 7/12/57; عین این سند در پایان همین نوشتار درج خواهد شد.

پس از متن اسناد فهرست اعلام‌، سپس ضمایم و در پایان تصاویری از پوروالی آورده شده است‌. در پایان نظر خوانندگان را به سند آخرین کتاب جلب می‌کنیم‌: خلاصه پرونده پاکسازی شده‌های صدا و سیما نام اسماعیل نام خانوادگی پوروالی ایروانی نام پدر غلامحسین شماره شناسنامه 37303 تاریخ و محل تولد 1304 مشهد تاریخ اجرای حکم 8/12/57 لغو قرارداد (اخراج‌) نامبرده مسئول روابط عمومی و عضو هیأت مدیره انتشارات سروش و مسئول نشریات این سازمان بوده است‌.

وی مسئولیت تشریفات این سازمان را به عهده داشته و در همین رابطه انواع جشنهای فسادانگیز را در باشگاه‌های مختلف برگزار می‌کرده است‌. قبل از استخدام در این سازمان مدیر مجله بامشاد و سردبیر روزنامه‌های نبرد ـ ایران ـ توفیق ـ باختر و تهران مصور بوده و از سال 1328 تا 1350 معاون سیاسی اداره تبلیغات وزارت اطلاعات را به عهده داشته است وی در فرم استخدامی با افتخار از تقدیر خود توسط هویدا یاد کرده و از نداشتن مدال و نشان درباری نالیده و بالاخره مفتخر به نشان تاج شده است سالها نیز مسئولیت دفتر نمایندگی این سازمان در فرانسه به عهده داشته است نامبرده به بامشاد مشهور است‌.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مجله بامشاد ؛ مطبوعات عصر پهلوی به روایت ساواک

  • 300,000ریال
  • 250,000ریال

برچسب ها: تاریخ مطبوعات ایران, پهلوی, تاریخ سیاسی ایران, مطبوعات دوران پهلوی, ساواک, مجله بامشاد, کتاب مجله بامشاد ؛ مطبوعات عصر پهلوی به روایت ساواک

google-site-verification: google3f7c2c2bf3754fb6.html