دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

مجله ارمغان ؛ سال 51 ؛ دوره 38 ؛ ده شماره در یک مجلد

مجله ارمغان

سردبیر: محمد وحید دستگردی
ناشر: شرق
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 608
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1348 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : نو

 

مروری بر کتاب 

نامه ادبی ، علمی ، تاریخی ، اجتماعی

مجله ارمغان یکی از مجلات ادبی و تاریخی مفید به زبان فارسی است که وحید دستگردی با انتشار بیست و دو سالهٔ آن خدمت گرانبهایی به زبان و ادبیات فارسی نموده است.

مجله ارمغان یکی از مجلات ادبی و تاریخی مفید به زبان فارسی است که وحید دستگردی با انتشار بیست و دو سالهٔ آن خدمت گرانبهایی به زبان و ادبیات فارسی نموده است. آغاز تأسیس ارمغان در بهمن ماه ۱۲۹۸ هـ.ش در تهران بوده و به استثنای چند سال اول که به علت نداشتن چاپخانهٔ اختصاصی انتشار ارمغان مرتب نبوده بقیه سنوات همه ساله ده شماره منتشر و به عوض شماره های یازده و دوازده کتاب نفیسی در شعر و ادب تقدیم مشترکین می شده است.

دوره های ارمغان چنان که توسط ناشر آن کرارا در پشت جلد های مجله نوشته؛ به منزله یک کتابخانه جامع و نفیسی است که از هر جهت مطالعه کننده را از داشتن بسیاری از کتب شعر و ادب بی نیاز می سازد. شرح حال شعرای قدیم و جدید، شعرای عالی قدر و متوسط، مباحث لغوی و تاریخی، رساله های کوچک همه در این مجله یافت می شود.

به اندازه ای مطالب مجله ارمغان متنوع بوده که خواننده هرگز از خواندن آن احساس کسالت و خستگی نمی نماید. شماره اول سال اول مجله ارمغان به مدیری و موسسی وحید دستگردی اصفهانی در تهران تأسیس و در بهمن ۱۲۹۸ هـ.ش با چاپ سربی در سی و شش صفحه به قطع کوچک خشتی منتشر شده است. شماره اول ارمغان با اشعاری که اثر طبع وحید دستگردی است تحت عنوان "مژده آغاز ارمغان یا مرام و مسلک ما" شروع می شود.

سال اول با انتشار شماره ۹ و ۱۰ که یکجا انتشار یافته و متعلق به برج های قوس و جدی ۱۲۹۹ می باشد، پایان یافته است و پس از آن سال دوم مجله شروع گردیده. بهای سالیانه مجله در سال اول بدین قرار معین گردیده: تهران: ۳۰ قران، داخله و خارجه ۴۰ قران، تک نمره دو قران، اعلانات سطری دو قران. محل اداره: تهران؛ حیات شاهی، کوچه منصر السلطان. نمره بیست و یکمین دوره مجله ارمغان در سال ۱۳۱۹ منتشر شده است. اما به علت وقوع جنگ جهانی دوم و اثرات مخرب آن در ایران این مجله در این سال با بی نظمی هایی روبرو گردیده است. به هر حال اولین شماره بیست و یکمین دوره مجله ارمغان در شهریور ماه ۱۳۱۹ انتشار یافته است. این شماره با این مقدمه شروع می شود: "به نام یزدان پاک، مجله ارمغان در سال ۲۱ به سبب انقلاب جهان و جنگ و بحران از بحران بر کنار نمانده و تا کنون که شش ماه از سال می گذرد به نشر یک شماره موفق گردیده است ولی امید واریم که در پرتو عزم راسخ بتوانیم از این به بعد در هر ماه دو شماره منتشر ساخته و تا آخر سال دورهٔ سال را به انجام رسانیم..." پس از این مقدمه اشعاری تحت عنوان "بیست و یکمین سال مجله ارمغان" چاپ شده. سال بیست و یکم با انتشار شماره ۹ در اسفند ماه ۱۳۱۹ پایان یافته است.

‏سال بیست و دوم ارمغان با قطع کوچک تری نسبت به سال های سابق چاپ شده و شماره اول این سال در فروردین ۱۳۲۰ انتشار یافته است. همان گونه که یادآور شدیم دوره بیست و دو ساله مجله ارمغان به منزله کتابخانه جامعی است که انواع مختلفی از مطالب تاریخی، ادبی، سرگذشت و داستان در آن یافت می شود در نتیجه همین تنوع مطالب است که شخص از مطالعه دوره های ارمغان سیر نمی گردد.

علاوه بر مطالب تاریخی و ادبی که در این مجله موجود است شرح حال عده زیادی از شعرا و نویسندگان گمنام فارسی زبان با اشعار و آثار آنها در مجله ارمغان درج شده و بهترین نمونه برای اطلاع از آثار و اشعار شعرای گمنام و متوسط است.

فهرست 

شماره 1 : فروردین ماه 1348
شماره 2 : اردیبهشت 1348
شماره 3 : خرداد 1348
شماره 4 : تیر 1348
شماره 5 و 6 : مرداد و شهریور 1348
شماره 7 : مهر 1348
شماره 8 : آبان 1348
شماره 9 : آذر 1348
شماره 10 : دی 1348

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات