منو
سبد خرید

مجله اخگر ؛ نه جلد

مجله اخگر ؛ نه جلد
درحال حاضر موجود نمی باشد
مجله اخگر ؛ نه جلد
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 57138 - 107/2
  • وزن: 1.00kg
  • UPC: 90
0 ریال

مجله اخگر

مدیر مسئول: احمد اخگر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 450
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1326 ~ 1324 - دوره چاپ: 1 

کمیاب  - کیفیت : خوب ~ عالی یرخی از مجلات چند صفحه ابتدایی افتادگی دارد
 

مروری بر کتاب 

مجله فرهنگی ، ادبی ، اجتماعی

نه مجلد پراکنده بین سال های 1324 تا 1326

اخگر در روزنامه قرن بیستم مقاله هایی بر علیه رضاخان نوشته است. و پس از آن برای تعدادی دیگر از روزنامه ها نیز مقاله می نوشت. وی در سال 1324 پس از رهایی از زندان مجله "اخگر" را در آبان همین سال در تهران منتشر کرد. پس از انتشار این مجله، سالنامه ای را با همین نام چاپ کرد که اولین شماره آن در سال 1328 منتشر شده است.

یاران زنده جامه شادی ببر کنید
از جمع زنده احمد اخگر بدر کنید
شادی کنید زانکه نکونام رفته است
هرگز مباد دیده ای از اشک تر کنید
دست تهی به محضر فرد کریم رفت
از حمل زاد نزد کریمان حذر کنید
لا تقنوا بهمره خود میبرد چه غم
لا تایسوی آیه قرآن زبر کنید
هشتاد یک سال بیثمر از عمر من گذشت
کوشید کز وجود بدنیا اثر کنید
رفتیم ما شما زپی ما روانه اید
رندان زپاکبازی اخگر خبر کنید
دارم وصیتی چو بمیرم زود و دیر
تا زنده ایدخدمت نوع بشر کنید

در 1267 ش در تهران متولد شد. پدرش حاج میرزا ابراهیم معروف به ملاباشى از روحانیون مطلع و متنفذ بود. احمد تحصیلات خود را از مکتب‏خانه آغاز کرد و در مدارس ادب و دارالفنون تهران ادامه تحصیل داد، چندى هم علوم حوزه‏اى آموخت. بعد از استبداد صغیر با رتبه‏ى ملازم سومى در ژاندارمرى استخدام شد. پس از شش ماه از خدمت استعفا نمود و در اداره باغات دولتى استخدام شد. پس از چندى با درجه‏ى وکیلى در وزارت جنگ وارد شد و چندى در آنجا بود تا در ژاندارمرى خزانه با درجه‏ى نایب دومى استخدام گردید. سپس وارد مدرسه‏ى صاحب منصبى ژاندارمرى شد. پس از فراغت از تحصیل با درجه‏ى سروانى مأمور خدمت در شیراز شد. چندى فرماندار نظامى کازرون بود و بعد به فرماندهى گروهان ژاندارمرى بوشهر منصوب گردید.

در جریان جنگ بین ‏المللى اول با سربازان تحت فرماندهى خود به اقدامات نظامى علیه انگلیس‏ها پرداخت. پس از شکست به کرمانشاه رفته و خود را به دولت موقت معرفى نمود. چندى در موصل و چندى در بصره و استانبول بسر برد و پس از پایان چنگ به ایران بازگشت. در دوره‏ى پنجم مجلس شوراى ملى از دشتستان وکیل شد و در آن مجلس از یاران و همکاران مدرس گردید و اقلیت چند نفرى را تشکیل دادند. در استیضاحى که مدرس از سردار سپه به عمل آورد، احمد اخگر هم یکى از امضاکنندگان بود ولى این استیضاح صورت عمل نیافت. اخگر وقتى درخشیدن ستاره بخت سردار سپه را احساس کرد، از مدرس جدا شد و به دار و دسته‏ى داور پیوست و در مجلس پنجم به انقراض قاجاریه رأى داد. پس از اتمام دوره‏ى پنجم، اخگر به ارتش بازگشت و با درجه‏ى سرهنگى در بازرسى ارتش مشغول خدمت شد. در 1322 از طرف قواى نظامى انگلیس بازداشت و قریب یک سال در اراک زندانى بود. در انتخابات دوره‏ى هفدهم از بوشهر به وکالت مجلس انتخاب شد و تا پایان دوره‏ى مزبور از نزدیکان مصدق بود. بعد از 28 مرداد چندى زندانى شد و سرانجام در 1348 درگذشت. اخگر هم شاعر بود، هم نویسنده و مترجم. در عمر نسبتاً طولانى خود با غالب مطبوعات همکارى داشت.

بعد از شهریور 1320 شخصاً روزنامه‏ى اخگر را انتشار داد که جنبه‏ى ادبى آن بیشتر به چشم مى‏خورد. دو سال هم سالنامه‏ى اخگر را انتشار داد. وى تا آخر عمر در انجمن‏هاى ادبى فعالیت چشمگیرى داشت. (1348 -1267 ش)، روزنامه‏نگار و شاعر، متخلص به اخگر. معروف به ملاباشى. در تهران متولد شد. تحصیلات خود را در مدارس ادب، دارالفنون و نظامى به پایان رسید و چندى در رشته‏ى علوم دینى در مدرسه‏ى سپهسالار به تحصیل پرداخت. آن گاه وارد خدمت نظام شد و تا درجه‏ى سرهنگى ارتقا یافت. اخگر همزامان با نهضت مشروطه خواهى در صف ملیّون قرار گرفت و به مبارزه با استبداد پرداخت. در سال 1303 ش از طرف مردم دشتستان و اصطهبانات به نمایندگى مجلس شوراى ملى انتخاب شد و از آن پس، بار دیگر به خدمت نظام اشتغال ورزید تا بازنشسته گردید. وى در راه ترویج فرهنگ و شعر و ادب کوشید و به نشر مجله‏ى ادبى «اخگر» و طبع سالنامه همت گماشت.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات