كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
قومیت ها و نقش آنان در تحولات سیاسی سلطنت محمدرضا پهلوی

قومیت ها و نقش آنان در تحولات سیاسی سلطنت محمدرضا پهلوی

نویسنده:  مجتبی مقصودی
ناشر: مرکز اسناد انقلاب اسلامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 384
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1382 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

در کتاب حاضر نویسنده تلاش کرده است با توجه به حضور همدلانه گروه های قومی جامعه ایران نظیر؛ کردها، ترک ها، ترکمن ها، بلوچ ها، عرب ها و لرها در ایجاد، استمرار و عظمت هویت، تمدن و فرهنگ ایرانی؛ نقش و جایگاه انفعالی یا فعالانه _ اعم از مثبت یا منفی _ اقوام را در فرایند تحولات سیاسی دوران محمدرضا شاه مطمح توجه قرار دهد.

رابطه بین قدرت، توسعه و قومیت، دولت _ ملت سازی، موقعیت جغرافیایی، نظریه گزینش عقلانی ، تشدید احساسات و بسیج قومی و نظام بین الملل از جمله مباحثی است که در قالب چارچوب نظری این پژوهش مورد طرح و بررسی قرار گرفته، دست مایه تحلیل نقش قومیت ها در فرایند تحولات دوران پهلوی دوم شده است. 

مولف در بررسی های خود ضمن شناسایی و توصیف اقوام ایرانی، وضعیت آنان را در چشم انداز تحولات سیاسی تاریخ ایران تا قبل از شهریور 1320 در دوران سلسله های صفویه ، افشاریه ، زندیه، قاجاریه، عصر مشروطه و پهلوی اول مطمح نظر قرار داده، سپس با تقسیم بندی دوران 37 ساله سلطنت محمدرضاشاه به چهار مقطع زمانی 1320 - 26 ، 1326- 32، 1332 – 42 و 1342 – 57 ه ش ، وضعیت و نقش اقوام را در تحولات سیاسی همان مقطع با در نظر داشتن وضعیت سیاسی – اجتماعی داخل کشور و در سطح بین المللی تجزیه و تحلیل کرده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

قومیت ها و نقش آنان در تحولات سیاسی سلطنت محمدرضا پهلوی

  • 0ریال

برچسب ها: مجتبی مقصودی, تاریخ سیاسی ایران, پهلوی, اقوام ایرانی, محمدرضا شاه, تاریخ اجتماعی ایران, کتاب قومیت ها و نقش آنان در تحولات سیاسی سلطنت محمدرضا پهلوی