مثنوی معنوی

مثنوی معنوی

نویسنده: مولانا جلاالدین محمد بلخی(مولوی)
ناشر: سوره مهر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1150
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1380 - دوره چاپ: 2

کیفیت : نو ؛ روکش کتاب کمی پارگی دارد


مروری بر کتاب

بر اساس نسخه رینولد نیکلسن

وقتی نی حکایت خود را به زبان شعر می گوید هر کسی از وی قصه یی دیگر می نویسد . لرمانتوف شاعر روس درین آواز غم آلود داستان دختری رنج کشیده را می شنود و مولوی ف عارف بزرگ ما ، سرگذشت روح دردمندی را که از نیستان جانها جدا مانده است .

داستان لرمانتوف - چنانکه از خلق و خوی پچورین انتظار می رود - قصه هوس های جسمانی است اما سرگذشت مولوی- چنانکه اقتضای اندیشه یک عارف آگاه است - حکایت دردهای فلسفی است .

مثنوی، مشهور به مثنوی معنوی (یا مثنوی مولوی)، نام کتاب شعری از مولانا جلال‌الدین محمد بلخی شاعر و صوفی پارسی‌گو است.

این کتاب از ۲۶٬۰۰۰ بیت و ۶ دفتر تشکیل شده و یکی از برترین کتاب‌های ادبیات عرفانی کهن فارسی و حکمت فارسی پس از اسلام است. این کتاب در قالب شعری مثنوی سروده شده‌است؛ که در واقع عنوان کتاب نیز می‌باشد. اگر چه قبل از مولوی، شاعران دیگری مانند سنائی و عطار هم از قالب شعری مثنوی استفاده کرده بودند ولی مثنوی مولوی از سطح ادبی بالاتر برخوردار است.

در این کتاب ۴۲۴ داستان پی‌درپی به شیوه تمثیل داستان سختی‌های انسان در راه رسیدن به خدا را بیان می‌کند. هجده بیت نخست دفتر اول مثنوی معنوی به نی‌نامه شهرت دارد و چکیده‌ای از مفهوم ۶ دفتر است.

این کتاب به درخواست شاگرد مولوی، حسام‌الدین حسن چلبی، در سالهای ۶۶۲ تا ۶۷۲ هجری/۱۲۶۰ میلادی تالیف شد. عنوان کتاب، مثنوی، در واقع نوعی از ساختار شعری است که در این کتاب استفاده می‌شود.مولوی در این کتاب مجموعه‌ای از اندیشه‌های فرهنگ اسلامی را گرد آورده‌است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مثنوی معنوی

  • ناشر: سوره مهر
  • کد کتاب: 106528 - 3/3
  • موجودی: در انبار
  • 900,000ریال
  • 690,000ریال

برچسب ها: مولانا جلاالدین محمد بلخی(مولوی), اشعار عرفانی, شعر فارسی, عرفان اسلامی, شمس تبریزی, مولوی, کتاب مثنوی معنوی