كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
مثنوی معنوی ؛ شش دفتر در دو مجلد

مثنوی معنوی 

نویسنده: مولانا جلاالدین محمد بلخی(مولوی) 

 

تصحیح و ترجمه: رینولد آلن نیکلسون
مقدمه : سیدعطاالله مهاجرانی
ناشر: بوته
زبان کتاب: فارسی - انگلیسی
تعداد صفحه: 2126
اندازه کتاب: رحلی سلفون - سال انتشار: 1381 - دوره چاپ: 1 

 

مروری بر کتاب 

مثنوی که منظومه ‏ای است عرفانی و بر مذاق صوفیه، شامل شش دفتر و مجموعا حاوی 4915 بیت است. این مجموعه در بردارنده نزدیک به دویست وپنجاه حکایت کوتاه و بلند است که به شکل داستانهای تو در تو، در یکدیگر تنیده شده‏ اند. مضمون عمده این حکایت ها، بیان اسرار الهی و تفسیر ذوقی بر برخی آیات و روایات مشهور است که گاه جامه استعاره پوشیده است. غیر از 18 بیت نخست از مثنوی، باقی ابیات، همه به شکلی شفاهی و کاملا زنده، املا شده است و مخاطب ظاهری آن، مرید و شاگرد خاص مولانا، یعنی حسام الدین چلبی بوده است؛ اگر چه مضامین این منظومه، همه عارفان را مخاطب خود ساخته است. این چاپ از مثنوی، بر اساس نسخه رینولد نیکلسون تهیه شده و در مقدمه آن نیز مقاله بدیع الزمان فروزانفر در باره زندگانی مولانا، آمده است.

این کتاب از ۲۶٬۰۰۰ بیت و ۶ دفتر تشکیل شده و یکی از برترین کتاب‌های ادبیات عرفانی کهن فارسی و حکمت فارسی پس از اسلام است. این کتاب در قالب شعری مثنوی سروده شده‌است؛ که در واقع عنوان کتاب نیز می‌باشد. اگر چه قبل از مولوی، شاعران دیگری مانند سنائی و عطار هم از قالب شعری مثنوی استفاده کرده بودند ولی مثنوی مولوی از سطح ادبی بالاتر برخوردار است.

در این کتاب ۴۲۴ داستان پی‌درپی به شیوه تمثیل داستان سختی‌های انسان در راه رسیدن به خدا را بیان می‌کند. هجده بیت نخست دفتر اول مثنوی معنوی به نی‌نامه شهرت دارد و چکیده‌ای از مفهوم ۶ دفتر است.این کتاب به درخواست شاگرد مولوی، حسام‌الدین حسن چلبی، در سالهای ۶۶۲ تا ۶۷۲ هجری/۱۲۶۰ میلادی تالیف شد. عنوان کتاب، مثنوی، در واقع نوعی از ساختار شعری است که در این کتاب استفاده می‌شود.مولوی در این کتاب مجموعه‌ای از اندیشه‌های فرهنگ اسلامی را گرد آورده‌است.

رینولد آلن نیکلسون، از نامدارترین خاورشناسان قرن، در اوتِ سال 1868 میلادى در شهر کِیْلِى (Keighley)، در ناحیه یورکشایر انگلستان، به دنیا آمد. در دوره کودکی از کتابخانۀ پدر بزرگش بهره فراوان برد و پس از طى تحصیلات مقدماتى در سال 1887 به دانشکده ترینتى، در دانشگاه کمبریج راه یافت. در این دانشگاه به فراگرفتن زبان‌هاى کهن، یونانى و لاتین، مشغول شد و بر اثر استعداد فراوان و پشتکارِ مثال زدنی‌اش به دریافت جوایزى چند نائل آمد؛ به عنوان نمونه در ۲۴ سالگی جایزۀ اول دانشگاه کمبریج در رشته زبان‌های هندی را از آنِ خود کرد.

در کمبریج به آموختن زبان عربى همت گماشت، براى تکمیل معلومات عربى خود به لیدن و استراسبورگ سفر کرد و در آن دیار از دروس دخویه (Digoeje) و نولدکه (Noldeke)، دو تن از بزرگ‌ترین خاورشناسان عصر، بهره گرفت. در سال 1891، بر اثر آشنایی با ایرانشناس شهیر، ادوارد براون، به فراگرفتن زبان فارسى روى آورد. مصاحبت با ادوارد براون دریچه‌های معرفت و آشنایی با بزرگان شرق، به ویژه مولانا، را به روی او گشود. در سال ۱۹۰۱، در سی و سه سالگی، جانشین ادوارد براون در دانشگاه کمبریج شد، کرسی زبان فارسی را در اختیار گرفت و عضو رسمی آکادمی زبان فارسی شد. در سال 1933 در سن شصت و پنج سالگى دوران بازنشستگى را آغاز کرد و عنوان «استاد افتخارى دانشگاه» بدو داده شد. در سال 1940 به شهر چستر، در شمال غربى انگلستان، سفر کرد و چند سالى را در آنجا گذرانید و در اوت 1945 از دنیا رفت. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مثنوی معنوی ؛ شش دفتر در دو مجلد

  • ناشر: بوته
  • کد کتاب: 114805 - 82/4
  • موجودی: در انبار
  • 4,000,000ریال

برچسب ها: مولانا جلاالدین محمد بلخی(مولوی), رینولد آلن نیکلسون, شعر فارسی, مولوی, شعر عرفانی, مثنوی, کتاب مثنوی معنوی ؛ شش دفتر در دو مجلد