كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
مثنوی طریق التحقیق

مثنوی طریق التحقیق

نویسنده: بو اوتاس
مترجم: غلامرضا دهبد
ناشر: سروش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 184
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1381 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

طریق التّحقیق منظومه ای عرفانی در بحر خفیف مخبون مقصور (یا محذوف) است که سال ها می پنداشتند اثر سنایی غزنوی است. سبب این پندار مشابهت سبک این اثر با سبک سنایی در حدیقه الحقیقه بوده است. بو اوتاس، پژوهشگر بزرگ سوئدی، با پیگیری اسناد و شواهد ثابت کرده است که طریق التحقیق از سنایی نیست و به بیشترین احتمال فردی به نام احمد بن الحسن بن محمد النخجوانی آن را سروده است.

تصحیح این متن خود از لحاظ روش شناسی تصحیح انتقادی متون نیز آموزنده است: تصحیح بر اساس ۲۴ نسخه خطّی و ۵ نسخه چاپّی. طریق التحقیق از سنایی نیست ولی از حیث محتوا و صورت کم از آثار سنایی ندارد و از حیث زبانی نیز یکی از متن های معتبر قرن ششم هجری است.طریق التحقیق منظومه ای عرفانی در بحر خفیف مخبون مقصور (یا محذوف) است که سال ها می پنداشتند اثر سنایی غزنوی است. سبب این پندار مشابهت سبک این اثر با سبک سنایی در حدیقه الحقیقه بوده است.

بو اوتاس، پژوهشگر بزرگ سوئدی، با پیگیری اسناد و شواهد ثابت کرده است که طریق التحقیق از سنایی نیست و به بیشترین احتمال فردی به نام احمد بن الحسن بن محمد النخجوانی آن را سروده است. تصحیح این متن خود از لحاظ روش شناسی تصحیح انتقادی متون نیز آموزنده است: تصحیح بر اساس 24 نسخة خطی و 5 نسخة چاپی.

به یقین واجب الوجود یکی‌است
هر چه در وهم و خاطر آید نیست

مالک الملک و پادشاه به حق
منشی‌ء نفس و فاعل مطلق

هر چه درکل کون کهنه و نوست
هست مفعول و فاعل همه اوست

بی‌قلم صورت بدیع نگاشت
بی‌ستون خیمه رفیع افراشت

مایه بخش عقول اولی اوست
فاطر صورت و هیولا اوست

نظم ترکیب آفرینش داد
چشم دل را کمال بینش داد

نقشبند وجود جز او نیست
مستحق سجود جز او نیست

زآنکه معبود انس و جان است او
مبدع جسم و عقل و جان است او

در رهش چرخ و انجم و ارکان
همه درمانده‌اند و سرگردان

همه پوینده‌اند در طلبش
همه جوینده‌اند روز و شبش

جنبش هر یک از سرشوق است
هر یکی را از این طلب ذوق است

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مثنوی طریق التحقیق

  • ناشر: سروش
  • کد کتاب: 103122 - 28/3
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: بو اوتاس, غلامرضا دهبد, احمد بن الحسن بن محمد النخجوانی, سنائی غزنوی, شعر عرفانی, حدیقه الحقیقه, مولانا, مثنوی, کتاب مثنوی طریق التحقیق