كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
مثنوی اشترنامه

مثنوی اشترنامه

نویسنده: حسینی شیرازی
به کوشش : کاووس حسن لی - کاووس رضایی

ناشر: زوار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 257
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1386 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب

دفتر سوم از پنج گنج حسینی

این گفتار گزارشی از یکی از آثار گران سنگ دوره ی قاجاریه به نام «پنج گنج حسینی یا خمسه ی حسینی »سروده ی شاعر نامدار (محمد حسین معروف به حسینی شیرازی یا حسینی قزوینی شیرازی پسر محمد حسن مجتهد اصولی )می باشد.مثنوی های پنج گانه ی این اثر عبارتند از :وامق و عذرا، مهر و ماه، اشترنامه، الهی نامه و وصف الحال، که هر یک از جایگاه خاصی برخوردار می باشد. بعد از معرفی سراینده به بررسی و چگونگی تصحیح و معرفی این آثار پرداخته شده است.

اشترنامه، سومین مثنوی از پنج گنج محمد حسین معروف به حسینی شیرازی است که در وزن "مفتعلن مفتعلن فاعلن" (بحر سریع مطوی مکشوف) سروده شده است. این منظومه‌ی عرفانی که در میان عشق، سلوک و مشکلات طریقت است، از یک مقدمه‌ی بلند و چهل مقاله فراهم آمده است و از دیدگاه ساختاری با مثنوی مهر و ماه دومین منظومه از پنج گنج حسینی همانندی آشکار دارد.

هریک از این مقاله‌های چهل‌گانه از سه بخش تشکیل شده است: نخست بخش منثور؛ دوم بخش اولیه‌ی منظوم که با عبارت خیزشتربان که... آغاز شده است؛ و بخش سوم که بیان حکایتی منظوم در پیوند با موضوع همان مقاله است. شتر توصیف شده در این اشترنامه را در بسیاری موارد می‌توان نمادی از نفس، جسم، و تن به شمار آورد. در مقاله‌ی چهاردهم این نماد، بسیار روشن و آشکار بازنمود شده است.

در مقاله‌ی یاد شده، شاعر از شتربان درخواست می‌کند که بر شتر او بار اضافی بنهد تا سرکشی‌های او مهار شود و دلداده را به دلدار برساند. کتاب حاضر، تصحیحی است از "اشترنامه‌ی" حسینی که بر اساس نسخه‌ی کتابخانه‌ی علامه طباطبایی و پس ازمقابله با نسخه‌ی کتابخانه‌ی ملک و چاپ سنگی اشترنامه سامان یافته است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مثنوی اشترنامه

  • ناشر: زوار
  • کد کتاب: 108871 - 18/4
  • موجودی: در انبار
  • 320,000ریال
  • 289,000ریال

برچسب ها: حسینی شیرازی, کاووس حسن لی, کاووس رضایی, شعر فارسی, تاریخ ادبیات ایران, خمسه حسینی, کتاب مثنوی اشترنامه