دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

مثل باران ، مثل بودن

مثل باران، مثل بودن

نویسنده: نعمت نعمتی
ناشر: سخن گستر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 128
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

«مثل باران مثل بودن» مجموعه‌ای است متشکل از 15 داستان کوتاه فارسی با عناوینی چون مثل باران مثل بودن‌، دوکبوتر زیرباران، سمبو، خانه‌ی ابری، دلواپسی، بی‌قرار، رگبار و ... که با بهره‌گیری از مضامینی چون باران، تهیه و تدوین شده‌است.

برخی از داستان‌های این مجموعه تاکنون برگزیده جشنواره‌های مختلف ادبی کشور از جمله جایزه ادبی صادق هدایت در سال 81 و چاپ داستان "سمبو" از آن مجموعه در کتاب "یاد هدایت 82" به کوشش جهانگیر هدایت شده است.داستان "گوژپشت" از این مجموعه داستان برگزیده پنجمین جایزه ادبی اصفهان در سال 86 شده است و داستان "دو کبوتر زیر باران" آن برنده لوح سپاس و تندیس جشنواره داستان نفت آبادان؛ یادواره نجف دریا بندری در سال 87 شده است.

داستان "بی‌قرار" این مجموعه نیز برنده لوح تقدیر ویژه هیات داوران اولین جایزه ادبی "ایلام راوی" شده است.داستان‌های "درس بزرگ" و "دو کبوتر زیر باران" مجموعه داستان "مثل باران، مثل بودن" نیز در اسفند 89 به مرحله دوم داوری جشنواره کشوری ادبی مهر راه یافته‌اند.

در داستان «مثل باران مثل بودن» صحبت از کودکی‌هایی است که از قول شخصیت اصلی داستان در خانه پدری جا گذاشته می‌شود. پدری که تعیین موضع و تکلیف فرزند با فلسفه زندگی‌ش را پا درازی از گلیم وجود می‌داند و فرزند را مجاب به احتراز از آن می‌کند. «حرف‌های گنده‌تر از دهنت نزن! / - ببخشید.» که البته و متاسفانه می‌دانیم و می‌شنویم که از این گونه والدها کم نبوده و نیست! «باران آرام‌تر شده بود. خیابان، جلوه‌ای دیگر داشت. صدای شرشر باران از ناودان‌ها به گوش می‌رسید».

داستان به حکایت از دست دادن فرصت‌ها توسط انسانی غافل اشاره می‌کند.انسانی که با حرکت در زیر باران و برگشتن به خاطرات گذشته افسوس عمر از دست‌رفته را می‌خورد اما در این میان با پیرمردی آشنا می‌شود که او را به آینده امید می‌دهد و ... حسن که دید کار از کار گذشته، بهتر دید کاری به رضا نداشته باشد و همان یک لگد را کافی دانست. آنها به سرعت دویدند به طرف لوله‌های نفت که در دو کیلومتری خانه شان قرار داشت...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات