منو
سبد خرید

متن کامل سفرنامه ناصرخسرو

متن کامل سفرنامه ناصرخسرو
درحال حاضر موجود نمی باشد
متن کامل سفرنامه ناصرخسرو
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 123855 - 66/4
  • وزن: 0.30kg
  • UPC: 15
0 ریال

متن کامل سفرنامه ناصرخسرو

نویسنده: ناصر خسرو قبادیانی
به کوشش : بهنام ابوالفتحی

ناشر: مژگان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 144
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ: 3

 

مروری بر کتاب

سفرنامه ناصرخسرو کتابی است منسوب به ناصرخسرو قبادیانی بلخی است و گزارشی از یک سفر هفت‌ساله است.این سفر در ششم جمادی الاخر سال ۴۳۷ قمری از مرو آغاز شد و در جماددی الاخر سال ۴۴۴ قمری با بازگشت به بلخ پایان پذیرفت.

ناصر خسرو در سال 427 هـ . ق . بر اثر خوابى که دید به عزم سفر قبله (حج)، خانه و کاشانه خود را ترک و از مشاغل دیوانى استعفا کرد و سفر هفت ساله خود را شروع و سیرى در آفاق و تا حدودى در انفس کرد و در تمام طول مدت سفر با علما و دانشمندان نواحىِ مختلف در تماس بود و بر آموخته‌هاى خود مى‌افزود.

چون هدف اصلى او سفرِ قبله بود، نخست از زندگىِ گذشته خود توبه کرد. او در ابتداى سفرنامه به شرابخوارى خود اعتراف کرده و گفته است: «قُولُوا الحَق وَ لَو عَلى أنفُسِکُم.» ناصر خسرو در این سفرِ هفت ساله، چهار بار حج کرد از این رو توصیف مک و دیگر اماکن و مراسم حج را بهتر از هر کسِ دیگرى انجام داده است.

ناصر خسرو در سفرنامه نویسى فضل تقدم دارد؛ زیرا پیش از او سفرنامه‌اى که یک ایرانى به زبان فارسى نوشته باشد سراغ نداریم. نه تنها در فارسى که در عربى هم در ارتباط با حج و سرزمین حجاز اولین سفرنامه است

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات