دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

متفکران روس

متفکران روس

نویسنده: آیزایا برلین
مترجم: نجف دریا بندری
ناشر: خوارزمی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 465
اندازه کتاب: رقعی گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1377 - دوره چاپ: 2

کیفیت : نو ؛ لبه روکش کتاب سائیدگی مختصری دارد


مروری بر کتاب

شامل گفتاری درباره آثار ؛ احوالات ؛ افكار و زندگی برخی از متفكران و اندیشمندان روسیه از جمله الكساندرهرتسن - ویسارین بلینسكی و ... متفکران روس مجموعه مقالاتی است که آیزایا برلین در مدتی نزدیک به سی سال در یکی از زمینه های کار خود -اندیشه و ادبیات روسی- نوشته است. به همین دلیل این کتاب را نمی توان یک بررسی پیوسته و منظم از بحث به شمار آورد.

برخی از برجسته ترین چهره های این دوره مثلا گوگول و داستایوسکی مورد بحث قرار نمی گیرند. برخی دیگر تولستوی و هرتسن دو بار مطرح می شوند و نویسنده هر بار از زاویه دیگری درباره آنها سخن می گوید و طبعا پاره ای از مطالب خود را تکرار می کند.

روند تحول روسیه چگونه بوده و به‌عبارتی روسیه چگونه از تاریکی بیرون آمد؟  آیزایا برلین در کتاب «متفکران روس» برای توصیف این روند به سراغ روند دگرگونی ادبیات و اندیشه در روسیه قرن نوزدهم می‌رود. تصویر نخست کتاب با روسیه 1848 آغاز می‌شود. اگر وقایع این سال همچون توفانی فضای غرب را ملتهب کرد، «بر سطح دریای پهناور امپراتوری روسیه که هنوز در حال گسترش بود، حتی یک موج هم دیده نمی‌شد.»

در پی نظارت گسترده دستگاه نظامی و دیوانی حکومت تزاری، هیچ نشانه‌ای از اندیشه یا عمل مستقل دیده نمی‌شود. اگر در اروپا انقلابی بین‌المللی رخ داد و بعد به شکست انجامید و نیروهای سوسیالیست و دموکرات را با نومیدی مواجه ساخت، در روسیه اوضاع به‌گونه دیگری پیش می‌رفت. به بیان برلین، «به‌طور کلی خود این نکته که در روسیه انقلابی روی نداده بود و سرخوردگی ناشی از آن هم پیش نیامده بود، به تحولاتی انجامید که با تحولات اروپای غربی فرق فراوان داشت.

نکته مهم این بود که عطش اصلاحات- شور انقلابی و اعتقاد به امکان دگرگونی از طرق فشار اجتماعی و تهییج و به نظر پاره‌ای، توطئه- ضعیف نشد؛ برعکس، قوی‌تر هم شد. روشنفکران ناراضی و شوریده‌رنگ روس ظرف 30سال بعد توجهشان را به وضع داخلی خود بازگرداندند؛ و آن‌گاه از راه‌حل‌های آماده و وارد شده از غرب که فقط به طرز مصنوعی می‌توانست با هموطنان سرکش آنها جوش بخورد درگذشتند و به ساختن نظریات و شیوه‌های عمل تازه پرداختند که با مسایل خاص روسیه تناسب داشت.»

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات