منو
سبد خرید

مبانی و اصول عرفان نظری

مبانی و اصول عرفان نظری
درحال حاضر موجود نمی باشد
مبانی و اصول عرفان نظری
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 90829 - 36/3
  • وزن: 1.70kg
  • UPC: 48
0 ریال

مبانی و اصول عرفان نظری

نویسنده: سید یدالله یزدان پناه
ناشر: موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 712
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب

بیان مهم‎ترین «اصول عرفان نظری» با استناد به کتب و منابع درجه اول عرفانی است. در این اثر که حاصل تدوین نود جلسه درس نویسنده است، ضمن بیان کلیاتی از تاریخچه و تحولات عرفان نظری و خاستگاه و ادوار مختلف عرفان، به چیستی عرفان نظری و نسبت آن با شریعت و عقل پرداخته شده و سپس اصلی‎ترین مبانی عرفان نظری و دیدگاه‎های حکما و عرفای مشهور درباره آن‎ها بیان گردیده است.

بیان مباحثی مانند «وحدت وجود» و تحلیل فلسفی و عرفانی آن، مفهوم توحید در عرفان مقام ذات و مراتب تجلی خداوند متعال، اسما و صفات الهی و براهین مبتنی بر آن، انسان کامل و ویژگی‎های او، نسبت بین انسان کامل با عالم هستی، رابطه انسان کامل با نبوت و امامت و ولایت، توصیف عوالم ملکی و ملکوتی و بیان دیدگاه‎های عرفای بزرگی مانند محیی‎الدین ابن عربی، ضائن الدین ابن ترکه، ملاصدرا، شیخ اشراق (شهاب‎الدین سهروردی)، سیدحیدر آملی، محمد بن حمزه فناری، صدرالدین قونوی و داود بن محمود قیصری در این باره این مسایل عرفانی از مندرجات مهم این نوشتار است.

به اعتقاد برخی از اساتید که در آموزش مقاطع مختلف فلسفی و عرفانی تجارب مفیدی دارند، این کتاب بهترین اثر از نظر آموزشِ‌ عرفان نظری در دورة پایه است. آموزش این کتاب یا مطالعه و پژوهش عمیق در آن، افزون بر ورود صحیح به مباحث عرفان نظری، شکل‌گیری ساختاری آموزه‌های آن در ذهن پژوهنده، آشنایی با منابع درجة اول تحقیق و متون عمیق آنها سرعت فراگیری متون درسی عرفان نظری همچون تمهید‌القواعد، شرح فصوص الحکم و مصباح الانس را بالا برده و قدرت فهم این متن‌ها را به صورت چشم‌گیری افزایش می‌دهد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.