دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

مبانی نقد ادبی

مبانی نقد ادبی
-44 %
مبانی نقد ادبی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 165539 - 108/8
  • وزن: 0.50kg
1,100,000 ریال
1,950,000 ریال

مبانی نقد ادبی

نویسنده: جین ریسمن ,ارل لیبر , جان ویلینگهم , ویلفرد گرین , لی مورگان 
مترجم: فرزانه طاهری
ناشر: نیلوفر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 360
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1376 - دوره چاپ: 1

کیفیت : درحد نو ؛ برخی سطور حدود 40 صفحه کتاب با مداد علامت گذاری شده و جلد پشتی چسب خوردگی دارد

 

مروری بر کتاب

کتاب مروری اساسی بر مکاتب مختلف نقد ادبی، از جمله مکاتب تاریخی، زندگی‌نامه، روان‌شناختی (فروید، یونگ، و غیره)، ساختارشکنی، فرمالیستی و غیره را به خوانندگان ارائه می‌کند. این اثر به شما کمک می‌کند تا روش‌های متفاوت منتقدان را در نقد ادبیات و پیش‌فرض‌هایی که از آن‌ها شکل می‌گیرند، درک کنید. همچنین ابزارهایی برای تجزیه و تحلیل ادبیات به روش های مختلف در اختیار شما قرار می‌دهد. "مبانی نقد ادبی" نمونه‌های عینی از رویکردهایی را که در نقد ادبیات اعمال می‌شود، ارائه می‌کند، بنابراین می‌توانید ببینید که این مبانی در عمل چگونه به نظر می‌رسند.

"مبانی نقد ادبی" یا "راهنمای رویکردهای انتقادی به ادبیات"، یک مرور کلی ضروری برای هر دانشجوی ادبیات به حساب می‎آید. هیچ کتاب درسی نمی‌تواند تمام عناصر هر نظریه نقد ادبی را تنها در چند صد صفحه خلاصه کند. با این حال، این کتاب با حجمی که دارد، کار بسیار شگفت‌انگیزی را ارائه کرده است. نکات کلیدی بسیاری از نظریه‌ها پوشش داده شده است، و کتابشناسی و پیشنهادات گسترده‌ای برای مطالعه بیشتر پیرامون هر نظریه وجود دارد‌.

چگونگی نشان‌دادن جنبه‌های مختلف هر نظریه، شرایطی را ایجاد کرده که این اثر علاوه بر مطالعه‌ی آزاد، یک کتاب درسی موثر برای درک عناصر اصلی برخی از نقدهای ادبی و نظریه‌های محبوب‌تر باشد و یک منبع ساده برای آشنایی مبتدیان با نقد و نظریه‌ی ادبی. در شش فصل، نویسندگان سعی کرده‌اند توصیفی مختصر از انواع روش‌های نقد ادبی را به مخاطب ارائه کنند. این روش‌ها عبارت‌اند از:

ـ شیوه‌های سنتی (تصحیح متون، تاریخی ـ زندگی‌نامه‌ای، اخلاقی ـ فلسفی) 
ـ شیوه‌ی شکل‌مدارانه (Formalistic Approach)
ـ شیوه‌ی روان‌شناختی
ـ شیوه‌های مبتنی بر اسطوره‌شناسی و کهن‌الگوها
ـ شیوه‌ی نمایی (Exponential Approach)
ـ سایر شیوه‌ها (نقد ارسطویی، نقد فمینیستی، نقد انواع، تاریخ اندیشه‌ها، شیوه‌ی زبان‌شناختی، شیوه‌ی پدیدارشناختی...)

در توصیف این شیوه‌های نقد، سعی شده تا قابلیت هر روش نیز در بررسی آثار ادبی عملا آزموده شود. در این راستا چهار اثر کلاسیک، با روش‌های بالا بررسی شده که عبارت‌اند از: رمان «ماجراهای هاکلبری‌ فین»، نمایش‌نامه‌ی «هملت»، داستان کوتاه «گودمن براون جوان» اثر هاثورن و شعر ِ «به معشوق عشوه سازش» اثر آندرو ماروِل.


فهرست

شیوه های سنتی
شیوه شکل مدارانه
شیوه روان شناختی
شیوه های مبتنی بر اسطوره شناسی و کهن الگوها
شیوه نمایی
سایر شیوه ها

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات