کتاب مبانی نظری موسیقی ایران فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب موسیقی انتشارات ماهور

مبانی نظری موسیقی ایران

نویسنده: حسین علیزاده,هومان اسعدی,مینا افتاده,علی بیانی,مصطفی کمال پورتراب,ساسان فاطمی
ناشر: ماهور
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 80
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

تئوری‌هایی که در قرن حاضر برای موسیقی ایرانی نوشته شده اند بیشتر به مبانی نظری موسیقی اروپایی توجه کرده اند تا به پیشینه‌ی طولانی مباحث نظری در موسیقی ایرانی ـ عربی ـ ترکی و سال‌ها است که ضرورت تدوین یک تئوری موسیقی ایرانی، برای آموزش در هنرستان‌ها، که از دل همین موسیقی برآمده باشد احساس می‌شود.

کتاب حاضر که نتیجه‌ی بیش از یک سال نشست‌های مداوم و منظم شورای تخصصی مبانی نظری موسیقی ایرانی (از نیمه‌ی تیرماه ۱۳۸۲ تا پایان مردادماه ۱۳۸۳) است برای پاسخگویی به این نیاز تألیف شده است. این کتاب، با آگاهی از اینکه نظام موسیقایی ایران در حال حاضر با گذشته تفاوت‌هایی دارد، مفاهیم نظری بنیادین را از رسالت نظری کهن اخذ کرده و اصول و قواعد موسیقی ایرانی را از آنچه امروزه در عمل اجرا می‌شود استخراج کرده است.

این اصول و قواعد مربوط به موسیقی کلاسیک ایرانی است که آن را معمولاً «موسیقی ردیفی» می‌نامند.این کتاب با آگاهی از اینکه نظام موسیقایی ایران در حال حاضر با گذشته تفاوتهایی دارد مفاهیم نظری بنیادین را از رسالت نظری کهن اخذ کرده و اصول و قواعد موسیقی ایرانی را از آنچه امروزه در عمل اجرا می شود استخراج کرده است این اصول و قواعد مربوط به موسیقی کلاسیک ایرانی است که آن را معمولاموسیقی ردیفی می نامند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مبانی نظری موسیقی ایران

  • ناشر: ماهور
  • کد کتاب: 94973 - 108/7
  • موجودی: در انبار
  • 240,000ریال
  • 200,000ریال

برچسب ها: حسین علیزاده, هومان اسعدی, مینا افتاده, علی بیانی, مصطفی کمال پورتراب, ساسان فاطمی, موسیقی, موسیقی ایرانی, ردیف, مبانی موسیقی, کتاب مبانی نظری موسیقی ایران