منو
سبد خرید

مباحث علمی ، اجتماعی ، اسلامی ؛ مجموعه آثار مهندس مهدی بازرگان

مباحث علمی ، اجتماعی ، اسلامی ؛ مجموعه آثار مهندس مهدی بازرگان
-20 %
مباحث علمی ، اجتماعی ، اسلامی ؛ مجموعه آثار مهندس مهدی بازرگان
  • موجودی: موجود
  • مدل: 122262 - 33/1
  • وزن: 0.90kg
680,000 ریال
850,000 ریال

مباحث علمی ؛ اجتماعی ؛ اسلامی

نویسنده: مهدی بازرگان
ناشر: شرکت سهامی انتشار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 495
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1378 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مجموعه آثار ۸

مجموعه حاضر که هشتمین جلد از مجموعه آثار مهندس مهدی بازرگان به شمار می‏ رود، مرکب از چهارده مقاله علمی، اجتماعی، اسلامی است که عمدتاً در فاصله سال‌های 1321 تا 1341 یعنی دو دهه حساس پس از پایان جنگ جهانی دوّم و به دنبال تبعید رضاشاه و روی کار آمدن پسرش محمدرضا شاه ، به نگارش درآمده است.

نیمی از این مقالات، متن تدوین و تفصیل یافته سخنرانی‌ هایی است که مؤلف در محافل دانشگاهی یا مجالس جشن یا سوگواری انجمن ‏های اسلامی دانشجویان و کنگره‏ های اسلامی ایراد کرده است، نیمه دیگر، مقالات مستقلی است که طی سالیان فوق، در روزنامه (کیهان، جبهه)، مجلات (فروغ علم، جهان ‏نو، دانش ‏آموز، اسلامیک ریویو)، ماهنامه (مجموعه حکمت)، سالنامه (هنرستان صنعتی مشهد) و یا به عنوان بخشی از یک کتاب همراه با مقالات سایر نویسندگان به چاپ رسیده است.

مقالات مورد نظر که هر کدام در ارتباط با مبرم ‏ترین نیازهای فکری زمان نوشته شده به گونه ‏ای معرف اوضاع و احتیاجات روز و روحیات نسل جوان، به خصوص دانشجویان دانشگاه‏ ها می‏ باشد. هر چند اوضاع و احوال سیاسی، اجتماعی و عقیدتی مملکت و مردم از آن زمان تا به امروز مشمول تغییر و تحولات بنیادینی شده است، اما از آنجایی که گذشته چراغ راه آینده است، آشنایی با تحولات فکری و تطورات اجتماعی همواره سازنده و مفید می‏باشد، گذشته از آنکه، بخش اعظم این مقالات که با اتکاء به قرآن و ارزش‌های ابدی دینی نوشته شده است همواره تازگی داشته، و قابل استفاده و کهنگی ناپذیر است و امروز نیز می‏تواند برای نسل پویا و جوان ما که سرگشته و رمیده از ریاکاری‌ها و دین فروشی‏ ها است، روشنگر و راهنما باشد.

مقالاتی که این مجموعه را تشکیل داده‏ اند، در طول سالیان گذشته، اکثراً توسط شرکت سهامی انتشار به طور مستقل یا همراه با مقالاتی دیگر، منتشر گردیده و سپس هر کدام چندین بار تجدید چاپ شده‏اند اما به دلیل شرایط سیاسی سالیان قبل از انقلاب و مشکلات پس از آن، تماماً نایاب بوده‏ اند و تحولات اجتماعی پس از انقلاب و توجه به مسائل حاد سیاسی روز نیز فرصت پرداختن به آنها را به تعویق انداخته است، اینک با حمد و سپاس به درگاه خداوند منّان، بنیاد فرهنگی مهندس مهدی بازرگان این مجموعه را با مختصری ویراستاری برای انطباق نسبی با شیوه ‏نگارشی روز، اِعراب ‏گذاری آیات و احادیث و برخی توضیحات لازم ولی محدود، با حروفچینی و صفحه‏ بندی جدید تقدیم هموطنان عزیز می ‏نماید. امید آنکه مقبول و مرضی پروردگار عالمین واقع گشته، مفید برای خوانندگان و مزید مغفرت و رحمت برای نویسنده باشد.

فهرست

مذهب در اروپا 
کار در اسلام 
سرچشمه استقلال 
بینهایت کوچک‌ها 
آثار عظیم اجتماع 
از خداپرستی تا خودپرستی 
جنگ میان دیروز و فردا 
احتیاج روز 
سر عقب‌افتادگی ملل مسلمان 
مزایا و مضار دین 
اسلام مکتب مبارز و مولد 
مرز میان دین و سیاست 
انتظارات مردم از مراجع 
دین و تمدن 
فهرست آیات 
فهرست احادیث و دعاها 
نمایه

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات