منو
سبد خرید

ما و عراق از گذشته دور تا امروز

ما و عراق از گذشته دور تا امروز
درحال حاضر موجود نمی باشد
ما و عراق از گذشته دور تا امروز
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 118938 - 33/4
  • وزن: 1.50kg
  • UPC: 11.4 = 13.5
0 ریال

ما و عراق از گذشته دور تا امروز

نویسنده: منوچهر پارسادوست
ناشر: شرکت سهامی انتشار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 912
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1385 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

تجاوز عراق ، پیامدها ، پایان جنگ و رویدادهای پس از آن

اگرچه از دیرباز همواره ارتباط کشورهای همسایه با یکدیگر برقرار بوده و روابط آن­ها گاه به صورت مسالمت آمیز و گاه ستیزه­ جویانه و خمصانه ادامه داشته است. اما اکنون با توجه به روند جهانی شدن و شتاب فزاینده آن روابط کشورها با یکدیگر به ویژه همسایگان با هم، ابعاد وسیع­ تری یافته است.

کشورهای همسایه برای افزایش توانایی­ ها در رویارویی با شرایط متغیر و پیچیده زمان به تشکیل اتحادیه­ های منطقه ­ای روی آورده ­اند. در مورد همسایه غربی ما عراق با سرنگونی صدام، این کشور در مسیر دیگری قدم گذارده و تحولات کنونی این سرزمین ایجاب می­کند که بدانیم با عراق جدید چگونه رابطه ­ای برقرار کنیم؟

بی ­تردید گاهی آگاهی بر آن­چه در روابط گذشته ایران و عراق وجود داشته برای ما راه گشا است و این آگاهی­ ها، توانایی­ های ما را افزون می­کند؛ تا با شناخت بهتر از فرایند تغییرات، با انتخاب ­های درست و آگاهانه موقعیتی متناسب با منافع مردم و آینده کشور خود، ترسیم کنیم.

به گواه تاریخ مردم ایران بیشترین تعداد جنگها را در میان همشایگان چه در دوران پیش از اسلام و چه در دوران پس از آن با همسایه غربی خود داشته اند . جنگهای مکرر ایران و امپراتوری رم شرقی در پیش از اسلام و صدمه هایی که به مردم ایران وارد شد نسلهای زیادی از مردم کشور را با مرارتها و آوارگیها رو به رو ساخت . پس از اسلام و پس از آنکه دولت عثمانی عملا در آخرین سالهای قرن سیزدهم میلادی با حکومت غازی سلطان عثمان در همسایگی غربی ایران تشکیل شد ایران با کشوری در همسایگی خود مواجه شد که در آرزوی گشودن مرزهای غربی ایران بود.

اختلاف مذهبی افزون بر تمایلات کشور گشایی ، بهانه معمول و عمومی شاهان عثمانی برای جنگ با ایران و مردم ایران بود . سلطان سلیم اول در 2 رجب 920 هجری قمری در دشت چالدران نزدیک خوی با شاه اسماعیل اول به نبرد پرداخت و او را شکست داد ولی موفق به تسخیر ایران و یا بخشی از آن نشد . او در تدارک حمله دیگری به ایران بود که مرگ به او فرصت نداد و او پس از هشت سال پادشاهی درگذشت . جنگها و اختلافهای ایران و عثمانی از زمان جنگ چالدران در 23 اوت 1514 تا پروتکل 4 نوامبر 1913 و کمیسیون تحدید حدود مرزی 1914 به مدت 400 سال ادامه داشت.

پس از جنگ جهانی اول و شکست دولت عثمانی از انگلستان و متفقان آن دودمان عثمانی بر افتاد و دولت جمهوری ترکیه به جای آن اداره امور کشور را به دست گرفت . ولی کشورهای فاتح ، به ویژه انگلستان و فرانسه بخش بزرگی از متصرفات عثمانی را زیر استیلای خود قرار دادند . دولت انگلستان برای تامین منابع گوناگون خود در منطقه خلیج فارس در 10 اوت 1920 کشوری به نام عراق را به وجود آورد . از آن تاریخ ، کشور نو بنیاد عراق میراث دارد عثمانی و همسایه غربی ایران شد و مزاحمتها به گونه دیگری ادامه یافت . عراق از ابتدای تاسیس تا سرنگونی صدام و بر افتادن حاکمیت حزب بعث عموما همسایه مزاحمی برای ایران بود و دشواری های مکرر به وجود آورد .

در این کتاب سرزمین فعلی عراق از گذشته دور ، و بعد در رابطه های ایران و عثمانی و ایران و عراق تا سرنگونی صدام و پایان گرفتن حاکمیت حزب بعث بر عراق مورد بررسی قرار گرفته است . قراردادهای مهم ایران و عثمانی و سپس ایران و عراق به ویژه قرارداد ارزروم دوم و پیامدهای آن و قراردادهای 1937 و 1937 و قرارداد الجزیره ، لغو قرارداد الجزیره ، انگیزه های آن و اثبات بی اعتباری لغو قرارداد بر اساس موازین حقوق بین المللی به صورت مشروح مورد بررسی قرار گرفته است .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات