ماکیاولی

ماکیاولی 

نويسنده: کوئنتین اسکینر
مترجم: عزت الله فولادوند
ناشر: طرح نو
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 164
اندازه كتاب: رقعی لب برگشته - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ: 6

کیفیت : نو ؛ جلد کتاب زدگی کوچکی دارد

 

مروری بر کتاب 

نيكولو برناردو ماكياولي يا نيككولو ماكياوللي ؛ فيلسوف سياسي، شاعر، آهنگساز و نمايشنامه‌نويس مشهور ايتاليايي در ۳ مه ۱۴۶۹ در فلورانس ايتاليا به دنيا آمد و در ۲۱ ژانويه ۱۵۲۷ درگذشت. نام او در فارسي به صورت ماكياول نيز به كار مي‌رود. ماكياولي زندگي خود را صرف سياست و وطن‌پرستي كرد. با اينحال برخي او را به اتهام حمايت از حكومت اقتدارگرا و ظالم همواره مورد حمله قرار داده‌اند. علت اين امر جزوه كوچكي به نام شهريار (Il Principe) است كه وي براي خانواده مديچي (Medici) حاكمان فلورانس نوشته‌است . نبوغ سياسي ماكياولي به‌وسيله اتهاماتي كه بعضا غيرعادلانه و به‌دليل درك اشتباه از نگرش‌هاي سياسي‌اش به وي نسبت داده شده تحت‌الشعاع قرار گرفته‌است .

عادت داریم به اینکه فقط و فقط به شنیده ها بسنده کنیم. در این مورد خاص منظورم خودمان ایرانی ها نیست. دارم از تمام مردم دنیا حرف می زنم. یک جور تمایل به تنبلی همه ی ما را به کافی دانستن اطلاعات ناقص تشویق می کند. اطلاعات ناقصی که چون تبدیل به دانش و فهمی مشترک شده، دیگر بنظر کامل می آید. نه تنها کامل، بلکه آنقدر محکم که به خود اجازه می دهیم بر اساس آن هر گونه قضاوتی بر عهده بگیریم.

من خودم از وقتی به یاد دارم هر وقت قرار بود یک دیکتاتور خونخوار و شقی را با یک واژه وصف کنند، می گفتند «ماکیاولیست». فلانی ماکیاولیست است چون معترضان را می کشد. فلانی ماکیاولیست است، چون فقط جنگ راه می اندازد. فلانی با شهروندانش ظالمانه برخورد می کند، پس ماکیاولیست است. همین ریسمانِ ماکیاولیسم را بگیرید و تا انتهای مسیر پلیدی و تاریکی سیاسی بروید.

نیکولو برناردو ماکیاولی به سال ۱۴۶۹ در فلورانس ایتالیا متولد شد. مدتی پس از اعدام ساونارولا رهبر فلورانس به منشیگری در دولت فلورانس مشغول شد و توانست به سرعت از نردبان ترقی بالا رود و بشود یک دیپلمات کارکشته. در حقیقت پیشه ی اصلی نیکولو ماکیاولی چیزی نبود جز دیپلماسی. بعدها وقتی خاندان مدیچی به روی کار آمدند، دیپلمات دقیق و اندیشمند فلورانسی مقام و جایگاهش را از دست داد. در دورانی که هیچ منسب خاصی نداشت، تصمیم به نگارش درباره ی سیاست گرفت. کتابی نوشت به نام «شهریار». می توان گفت که نیت اصلی او از نگارش این کتاب در نهایت خوشامدگویی از رهبران مدیچیایی بود. نوشت تا شاید بتواند جایگاه پیشینش را دوباره بدست آورد اما غافل از اینکه حرفهایش در شهریار آنقدرها هم به مذاق بالاترها خوش نیامد.

داستان پر فراز و نشیب زندگی این مردِ بدنام چندان برای کسی جذاب نیست. تنها عنصر جذاب نیکولو ماکیاولی این است که به پشتوانه ی عقبه ی فکریِ نظریه هایش، تمام مختصات لازم برای تبدیل شدن به یک جور کیسه بوکسِ تئوریک را داراست. او که به سالوس بودن مشهور است، انگار نمی دانست که گفتن حقایق معمولا نتایج خوشایندی در پی ندارد.

خواهش می کنم تا وقتی این کتاب را نخوانده اید، اگر کسی گفت «هدف وسیله را توجیه می کند» و این را ماکیاولی گفته و بنابراین او آدمکشی ظالم و حیوان صفت بود، حرفش را خیلی هم باور نکنید. ما آدم ها با آینه های واقعی میانه ی خیلی خوبی نداریم. بیشتر سیاستمداران و حاکمانی که در بدگویی از شخصیت و دیدگاه نیکولو ماکیاولی از هم پیشی می گیرند، در کنج تاریک و خلوتِ اتاقهای ذهنشان، زیرِ لب آموزه های فولادی اش را مرور می کنند و خوب می دانند که برای گرداندن یک کشور همیشه یک چیز لازم است؛ اینکه گاهی، فقط انجام بدهی.

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

ماکیاولی

  • ناشر: طرح نو
  • کد کتاب: 102987 - 28/3
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: نیکولو ماکیاولی, کوئنتین اسکینر, عزت الله فولادوند, ماکیاولی, فلسفه سیاسی, فلسفه اجتماعی, جامعه شناسی سیاسی, کتاب ماکیاولی