كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
ماهیت و منشا‌ دین‌

ماهیت و منشاء دین

نویسنده: فضل الله کمپانی
ناشر: فراهانی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 262
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1359 - دوره چاپ: 2

کمیاب  - کیفیت : درحد نو
 

مروری بر کتاب 

دین به معنای وسیع آن عبارتست از شناختن خدا و دانستن وظایف آدمی در برابر او و انجام آنها و دانستن تکلیف شخص نسبت به وجود خود و همنوعان خود و همچنین نسبت به حیوانات و بلکه سایر موجودات و همه اینها از غریزه فطری انسان سرچشمه می‌گیرد.بنابراین دین شامل تکالیف ثلاثه می‌شود یعنی تکالیف الهی که شامل تکالیف نظری و عملی است که تکالیف نظری همان اصول اعتقادات است و تکالیف عملی همان عبادات می‌باشد، تکالیف اجتماعی که مبتنی بر تکالیف حقوقی و اخلاقی است. تکالیف فردی که شامل تکالیف جسمی و روحی است .

دین مرکب از سه چیز است:
1) اعتراف به قدرت و یا قدرت هایی که در حیطه ی اختیار ما نیستند
2) ادراک مقهوریّت نسبت به این قدرت یا قدرت ها
3) طلب ارتباط با این قدرت یا قدرت ها
و از این سه جزء، عبارت زیر حاصل می شود: دین اعتقادی است نظری به یک یا چند قوه ی مفارق از ما و مسلط بر ما و نتیجه ی این اعتقاد چند امر است: تشکیلات و قوانین معیّن، اعمال مخصوص، نظامات خاصّی که ما را به این قوّه یا قوا مربوط و متصّل می سازند. شاید دین، ادراک رابطه ای است بین جان بشر و جان مجهول الکنهی که انسان، تسلط او را بر خود احساس و نعمت جوار او را آرزو می کند

 انیشتین می گوید : «مذهب، عبارت است از مجموعه احساسی عارفانه در مقابل قوانین جهان و احساس مسئولیت اخلاقی در مقابل هم نوعان ما»
علاوه بر تعاریف یاد شده، تعریف اورت دین مارتین، کانت و پل جانسن نیز از سنخ تعاریف اخلاق گرایانه می باشد. این سنخ از تعاریف، افزون بر توجه بیش از حد به یک بُعد دین، یعنی اخلاق و احساس انسان ها و غفلت از ابعاد دیگر آن، باز به دینداری متدیّنان توجه بیشتری کرده اند تا به حقیقت دین.

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

ماهیت و منشا‌ دین‌

  • ناشر: فراهانی
  • کد کتاب: 78131 - 111/6
  • موجودی: در انبار
  • 300,000ریال
  • 260,000ریال

برچسب ها: فضل الله کمپانی, فلسفه دین, تاریخ دین, جامعه شناسی دین, ماهیت دین, کتاب ما‌هیت‌ و منشا‌ دین‌