منو
سبد خرید

ماهنامه فرهنگ

ماهنامه فرهنگ
درحال حاضر موجود نمی باشد
ماهنامه فرهنگ
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 57139 - 107/2
  • وزن: 0.30kg
  • UPC: 10
0 ریال

ماهنامه فرهنگ

مدیر مسئول: عبدالحسین نوائی
سردبیر: ناصر نیر محمدی
نقاشی: مرتضی محصص
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 100
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1341 - دوره چاپ: 1 

کمیاب  - کیفیت : عالی
 

مروری بر کتاب 

شماره 4

مجله فرهنگی ، ادبی ، انتقادی

نیر محمدی علاوه بر روزنامه نگاری به عنوان طنز نویسی برجسته نیز در مجلاتی چون فردوسی، نگاه نو و... قلم زده است.نیر محمدی می گوید: «در مجله فردوسی یک صفحه با نام «شوخی» داشتیم که من آن را اداره می کردم و ستون طنزی زیر عنوان «دنیای مسخره ای است» که در آن به اخبار و اتفاقات روز نیش می زدیم.»نیر محمدی در مجله نگاه نو نیز مطالبی زیر عنوان «سیاحتی در دنیای ترجمه ها» را در قالب طنز و در حدود بیست شماره منتشر کرد.مطالبی که به گفته او در آن ترجمه های نادرست به طنز گرفته می شد بدون آنکه به عنوان نقد ادبی به آن نگاه شود.

او می گوید: «در برخی ترجمه ها اصطلاحات و نکاتی به اشتباه ترجمه می شد که من در این مطالب از آن حکایتی به طنز می ساختم و اصل معنی کلمه ای که مترجم به کلی اشتباه گرفته بود را در پی نوشت می آوردم.»نیرمحمدی بعدها ماهنامه «فرهنگ» را در وزارت فرهنگ و آموزش و پرورش منتشر کرد. ماهنامه ای که با کمک جلال آل آحمد، دکتر امین ریاحی، محمد زهری و... منتشر می شد و آغاز آشنایی او با مرتضی ممیز در همین ماهنامه بود. ممیز در طراحی «فرهنگ» همکاری داشت و این آشنایی بعدها در انتشار مجلات دیگر نیز ادامه یافت.نیرمحمدی در سال های جوانی و پیش از آغاز روزنامه نگاری دو مجموعه قصه «در بسته» و «کاغذ سیاه» را منتشر کرد که مجموعه «کاغذ سیاه» بدون نام خود او و «در بسته» از سوی انتشارات نیل به چاپ رسید.

«فرهنگ و زندگی» نام مجله دیگری است که نیرمحمدی از سوی دبیرخانه شورای عالی فرهنگ و هنر آن را منتشر کرد، نشریه ای که مرتضی ممیز طراح آن بود.نیرمحمدی می گوید که ممیز از نوآوران عرصه طرح در مطبوعات بود.ناصر نیرمحمدی به عنوان مدیرکل روابط فرهنگی وزارت فرهنگ و هنر به گسترش زبان فارسی در کشورهای دیگر پرداخته و در همین سمت نیز بازنشسته شده است.

 نیر محمدی به سال ۱۳۰۴ در تهران متولد شد. او در رشته حقوق و در دانشگاه تهران تحصیلات خود را به پایان رساند. او در همان سال های تحصیل به عنوان نمونه خوان و بعد ها مسئول صفحه نامه ها در مجله فردوسی به عرصه روزنامه نگاری قدم گذاشت و در همان نشریه با احمد شاملو آشنا شد. نیر محمدی خاطرات بسیاری با شاملو دارد؛ خاطراتی که بیشتر به دوره همکاری شان در مجله فردوسی بازمی گردد.ناصر نیر محمدی در تمام دوران انتشار فردوسی در این مجله حضور داشت و در سال های آخر نیز سردبیری این مجله را برعهده گرفت. و در تمام این دوران احمد شاملو همکاری گسترده ای با «فردوسی» داشت.و به گفته نیر محمدی همان سال ها بود که شاملو کتاب کوچه که بیشتر با طرح های مرتضی ممیز همراه می شد را نوشت.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات