منو
سبد خرید

ماندارن ها ؛ دو جلدی

ماندارن ها ؛ دو جلدی
درحال حاضر موجود نمی باشد
ماندارن ها ؛ دو جلدی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 62410 - 86/6
  • وزن: 0.70kg
  • UPC: 75
0 ریال

ماندارن ها 

نویسنده: سیمون دوبوار
مترجم: پرویز شهدی
ناشر: دنیای نو
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1102
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1382 - دوره چاپ: 1

مروری بر کتاب

رمان «ماندارن‏ها» که مى‏توان آن را زندگى‏نامه ‏اى داستان ‏وار از نویسنده دانست، راوىِ سرگذشت گروهى از روشنفکران و صاحب ‏نظران سال‏هاى پس از جنگ جهانى دوم است.
موضوع یا جانمایه اصلى و محورى این رمان، سرگشتگى و بلاتکلیفى نسل روشنفکر فرانسه است. نسلى که به آرمان‏هاى کمونیستى یکدیگر اعتماد و اطمینان ندارند. اعضاى تحریریه یک روزنامه چپ‏گرا بر سرِ علنى کردن مخالفت خویش با روش‏هاى نوین استالین در شوروى، اختلاف نظر دارند.

 واژه «ماندارن» ریشه مالزیایى دارد و در امپراطورى چین به کارمندانى اطلاق مى ‏شد که از طریق کنکور میان افراد تحصیل کرده انتخاب مى‏ شدند. بعدها به ویژه در زبان فرانسه این واژه در مورد افراد مهم و بانفوذ از جمله متخصص‏ ها و استادان دانشگاه به کار رفت و امروزه به برگزیدگان علم و ادب و سیاست اطلاق میشود.

معادل این واژه در فارسى «پایوران»، «برگزیدگان» و یا «نخبگان» است. البته «ماندارن ‏ها» مفهوم خاصى در زبان فرانسه دارد که مورد نظر نویسنده بوده  چون این واژه گاه با مفهوم کنایه ‏آمیز نظیر «گل سرسبد»، کاربرد دارد.نظر نویسنده نیز بیشتر جنبه طنز و انتقاد است. این واژه به روشنفکران سرگردان فرانسوى پس از جنگ جهانى دوم اشاره مى‏کند؛ کسانى که هنوز راه خویش را پیدا نکرده‏اند و هنوز نمى‏ دانند به درستى خواهان چه هستند.

انتقاد از شیوه تنبیهى استالین در پى برپایى اردوگاه هاى کار اجبارى در نظر بسیارى از چپ‏ روان فرانسه به معناى همدستى و پیروى از سیاست ‏هاى چپ‏ ستیز آمریکاست. یکى از شخصیت‏ هاى محورى رمان به نام «هانرى» تردیدها را پس مى ‏زند و در مقاله ‏اى جنجال ‏برانگیز به مخالفت علیه نظام کمونیستى شوروى برمى‏ خیزد.

این مقاله، بازتاب ‏هاى گوناگونى دارد که بیشترشان صنفى و انتقادآمیز است: «هانرى احساس کرد وحشت گلویش را مى‏ فشرد. تا به حال چیزهایى در باره این اردوگاه ها به گوشش خورده بود، ولى به طور نامشخص ... لانبر گفت: اردوگاههاى کار اجبارى پدیده ‏اى تصادفى نیست و مى‏ توان امیدوار بود که روزى برچیده شود.برنامه سرمایه‏ گذارى ‏هاى دولت شوروى براى عملى شدن، نیاز به کار دارد که جز با کار اضافى امکان‏ پذیر نیست.اگر مواد مورد مصرف کارگرهاى آزاد از سطح خاصى پایین‏ تر بیاید، تولید هم کاهش مى‏ یابد.

بنابراین دست به ایجاد طبقه خرده پرولتاریایى زده‏ اند که در برابر حداکثر کار، حداقل دستمزد را به اندازه‏ اى که زنده بمانند دریافت مى ‏کنند. ایجاد چنین ساختارى امکان‏پذیر نیست مگر با تأسیس اردوگاه هاى کار اجبارى...

سیمون دوبووار، نویسنده و منتقد فرانسوى در سال 1908 (1277)، در پاریس زاده شد و در سال 1986 (1365)، در همان شهر از دنیا رفت. از مهم‏ترین آثار وى مى‏توان به «جنس دوم»، مجموعه سه جلدى «خاطرات»، رمان «ماندارن‏ها» و رمان «همه مى‏ میرند» اشاره کرد. او زندگى و ماجراهاى گوناگون زندگى اجتماعى، سیاسى و عاطفى‏ اش را در «خاطرات» خود به گونه‏ اى داستان‏ وار حکایت کرده است.

«سیمون دوبووار» به کشورهاى بسیارى سفر کرده است و انعکاس دیده‏ ها و شنیده‏ هایش در باره دین، جنسیت، سیاست و زن به اَشکال مختلف انتقادى، در آثارش آشکار و نمایان شده است.آشنایى نزدیک و صمیمى این نویسنده با «ژان پل سارتر» نماینده مکتب اگزیستانسیالیسم، در شکل گرفتن دیدگاه هایش نقش عمده‏اى داشته است؛ تا آنجا که مى‏ توان آرا و عقاید «دوبووار» را مکمل دیدگاه هاى هستى‏ گرایانه «ژان پل سارتر» دانست.

«سیمون دوبووار» یکى از شاخص ‏ترین چهره ‏هاى چپ‏گراى فرانسوى است که آشنا شدن با دیدگاه کلى او، انسان را با بخش عظیمى از جریان سیاسى، اجتماعى روزگار جنگ جهانى دوم و سال‏ هاى پس از آن، آشنا می ‏سازد.

و اما رمان «ماندارن‏ها» در ادبیات نیمه دوم قرن بیستم، جایگاه ویژه ‏اى دارد. این رمان، شرح درگیرى و اختلاف میان نسل میانه ‏رو و محافظه‏ کار فرانسه است. در این اثر، نویسنده نگاهى انتقادى نسبت به چپ‏ گرایى افراطى دارد. او گرچه خودش به مرام و مسلک چپ وابسته بود اما زیاده ‏روى‏ هاى کمونیست‏ هاى افراطى را برنمی ‏تابید....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات