کتاب مامور ۶ فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب رمان انتشارات مروارید

مامور 6

نویسنده: تام راب اسمیت
مترجم: نادر قبله ای
ناشر: مروارید
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 515
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1398 - دوره چاپ: 3

 

مروری بر کتاب

این کتاب بخش سوم از مجموعه سه گانه ای ست که بخش اول آن با نام «کودک ۴۴» در سال منتشر شده است.

تام راب اسمیت از فضای خاص اتحاد جماهیر شوروری به شکلی جذاب برای خلق تریلری جذاب و پرکشش استفاده کرده است.
«کودک ۴۴، اولین رمان تام راب اسمیت، پرتره‌ای از دوران سیاسی و اجتماعی روسیه در عصر استالین است. اسمیت در این رمان از ماجرایی واقعی استفاده کرده تا داستان تلخش را درباره قتل‌های زنجیره‌ای بیش از چهل کودک به تصویر بکشد. این داستان بر اساس پرونده آندری چیکاتیلو نوشته شده که در دهه‌های هفتاد و هشتاد در روسیه کمونیستی، مسئول قتل پنجاه و دو کودک شناخته شد.

بخش دوم کتاب «گزارش محرمانه» است که از نظر تاریخی، دنباله‌ای بر کتاب «کودک ۴۴» می‌باشد و در سال ۲۰۰۹، چاپ شد. شخصیت لئو دمیدوف و همسرش، رایسا، در کتاب دوم اسمیت هم حضور دارند.شخصیت اصلی داستان همان فردی است که در “کودک ۴۴″ به دنبال پرونده قتل کودکان است. او در این کتاب با دزدیده شدن دخترخوانده اش وارد پرونده دیگری می شود که او را به اردوگاه های کار اجباری می کشاند.این کار هم جنایی- پلیسی است ولی حال و هوای جنایی آن کمتر است و بیشتر به درام نزدیک می‌شود. همچنین به دلیل پررنگ‌تر شدن نقد استالین کار بیشتر سیاسی می‌شود.

در این کتاب به ویژه به دوره حاکمیت کمونیسم، جنگ سرد و اتفاقات دهه 1980 و تقابل اتحاد جماهیر شوروی و آمریکا در مسئله افغانستان پرداخته شده است.
تِم کتاب «مامور ۶» کمتر سیاسی و بیشتر جرم‌شناسانه است و نویسنده بیشتر به دنبال پرداختن به این سئوال و مسئله است که آیا شخصیت اصلی کتاب با وجود همه قتل‌هایی که مرتکب شده و با توجه به آزمایش‌هایی که روی وی انجام شده، مجرم است؟

این کتاب با اینکه در یک جلد منتشر شده، اما شبیه یک اثر دوجلدی است که وقایع جلد نخست آن در ایالات متحده آمریکا می‌گذرد و قسمت دوم در افغانستان.
در جلد سوم تریلوژی اخیر، نویسنده تلاش کرده راه و روش شناخت جنایت‌ها را در داستان به تصویر بکشد و شخصیت اصلی داستانش را از کارها و جنایت‌هایی که در زندگی اش انجام داده، به نوعی تبرئه کند و در پایان داستان هم مشخص نمی‌شود این شخصیت که در مقام یک مامور امنیتی، جنایت‌هایی زیادی در دوران استالین انجام داده، مجرم است یا خیر؟

جوایزی که این کتاب برنده شده است

نامزده جایزه ی بوکر ۲۰۰۸
برنده ی جایزه ی یان فلمینگ استیل دگر
نامزد جایزه ی کاستا

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مامور ۶

  • ناشر: مروارید
  • کد کتاب: 77833
  • موجودی: در انبار
  • 650,000ریال
  • 585,000ریال

برچسب ها: تام راب اسمیت, نادر قبله ای, داستان های انگلیسی, داستان های جاسوسی, داستان های پلیسی, کتاب مامور 6