کتاب ماموریت ژنرال گاردان در ایران فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات خورشید

ماموریت ژنرال گاردان در ایران


نویسنده: آلفرد دو گاردان
مترجم: عباس اقبال
ناشر: مطبعه خورشید
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 191
اندازه کتاب: رقعی جلد سخت - سال انتشار: 1310 - دوره چاپ: 1

کمیاب  - کیفیت : عالی


مروری بر کتاب 

در دوره امپراطوری اول فرانسه

ناپلئون برای مقابله با انگلستان و ایجاد ضعف و بی ثباتی در مستعمرات آن کشور درصدد بود تا ازطریق ایران به هندوستان راه یابد. ازاین رو با اعزام هیاتی به ایران روزنه‎ای برای نفوذ به مستعمرات انگلستان گشود. مأموریت این هیئت 24نفره با شکست مواجه شد اما نظمی در سپاه ایران بوجود آورد و قشون ایران استفاده توپ و تفنگ را به شیوه اروپائیان آموخت. با اقدام ناپلئون مبنی برلغو قرارداد فین کن اِشتاین این هیئت ناچار به فرانسه مراجعت کرد و ایران برای مقابله با روسیه به انگلستان روی آورد. رئیس هیئت اعزامی ناپلئون بناپارت ژنرال گاردان نام داشت .

عباس اقبال آشتیانى استاد نامور پژوهشهاى تاریخ و ادب ایران، آراسته به صفات عالیه و برجسته انسانى و برخوردار از عواطف رقیق و مشتهر به صداقت و امانت ‏دارى بود.مجموع ویژگیهاى اخلاقى و علمى او سبب شد تا در دوران حیات خود تألیفاتى جامع و مستند ، با انشایى بى ‏تکلف و دلنشین به خوانندگان و علاقه‏ مندان ارائه نماید.با حقیقت جویى و تلاشى که در روان او موج مى ‏زد، شخصیتى ماندگار و خوشنام از خود به‏ جاى گذاشت.

حدود سیصد مقاله در موضوعات مختلف و بیش از سى تألیف و ترجمه مستقل و قریب سى تصحیح و تحشیه از متون فارسى از این استاد فرزانه طبع و نشر شده است و بر تعدادى متون نیز مقدمه نگاشته و تعدادى از مقالات به زبانهاى بیگانه را به فارسى برگردانده است.در مجمع علمى لغوى دمشق عضویت داشت. به زبانهاى عربى و فرانسه آشنایى کامل داشت.داراى طبعى بلند و روحى بزرگ بود و هیچ گاه برای مقام و منصب اهمیتى قایل نمى ‏شد. در سال 1320ه حکیم الممالک حکیمى اقبال را به وزارت فرهنگ انتخاب کرد ولى وى نپذیرفت و در انتخابات دوره اول مجلس سنا ، با این که انتخاب وى قطعى بود از دوستان و طرفدارانش خواست تا به وى رأى ندهند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

ماموریت ژنرال گاردان در ایران

  • ناشر: خورشید
  • کد کتاب: 71647 - 109/1
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: آلفرد دو گاردان, عباس اقبال, تاریخ سیاسی ایران, ایران و فرانسه, قاجار, ناپلئون, فتحعلی شاه, سفرنامه, کتاب ماموریت ژنرال گاردان در ایران