منو
سبد خرید

ماموریت در تهران ؛ خاطرات ژنرال هایزر

ماموریت در تهران ؛ خاطرات ژنرال هایزر
ماموریت در تهران ؛ خاطرات ژنرال هایزر
درحال حاضر موجود نمی باشد
ماموریت در تهران ؛ خاطرات ژنرال هایزر
ماموریت در تهران ؛ خاطرات ژنرال هایزر
ماموریت در تهران ؛ خاطرات ژنرال هایزر
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 117938 - 44/5
  • وزن: 0.30kg
  • UPC: 10 = 18
0 ریال

ماموریت در تهران

نویسنده: رابرت هایزر
مترجم: علی رشیدی
ناشر: اطلاعات
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 300
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1365 - دوره چاپ:

 کیفیت : فاقد جلد 

 

مروری بر کتاب

خاطرات ژنرال هایزر

حاوی یادداشت ها و خاطرات ژنرال هایزر فرستاده آمریکایی که برای کمک به حفظ حکومت بختیار به تهران آمده بود.

کتابی که اینک پیش رو دارید، روزشمار خاطرات « هایزر» ژنرال چهارستاره آمریکایی است که در یکی از بزرگترین فرازهای تاریخ ایران، (انقلاب اسلامی و سقوط شاه) در کشور ما به سر برده است. 

ماموریت « هایزر» برهمگان روشن است. وی می بایستی حکومت نیم بند بختیار را حفظ می کرد و از متلاشی شدن ارتش شاه که کادرهای آن به مردم انقلابی می پیوستند جلو می گرفت، تا سیستم آمریکایی حکومت، همچنان سرپا بماند.

او در آخرین روزهای عمر سلسله پهلوی به ایران آمد تا مشاور ارتش ایران را شود.هدف کاتر از فرستادن هایزر به ایران حفظ منافع آمریکا بود.اما هایزر با چند مشکل عمده روبرو شد.شاه می‌خواست از کشور خارج شود.در این زمان مسئله کودتا ارتش پس از رفتن شاه مطرح شد.اما نکته ای جالبی که نظر مرا در این کتاب به خود جلب کرد، مسئله سردرگمی آمریکایی هاست.

آنها به راه حل مشترکی نرسیده بودند.نظرات هایزر و سولیوان (سفیر آمریکا در ایران)با هم تقاوت داشت.هایزر ابتدا بحث کودتا را با سران ارتش ایران به بحث می‌گذارد اما خیلی زود متوجه می‌شود که آنها وابستگی شدیدی به شاه دارند،بنابراین همه نیروی خود را صرف متحد کردن آنها پشت سر بختیار می‌کند،چون سران ارتش از ترس اعدام سعی دارند با شاه از ایران فرار کنند.

اما هایزر آنها را متحد نگاه می‌دارد،اما بخش دیگری از آمریکایی معتقدند که باید ائتلافی از آیت الله خمینی و بختیار به وجود آورند.اما هایزر کاری از پیش نمی برد و انقلاب به پیروزی می‌رسد.این کتاب به صورت پاورقی در روزنامه اطلاعات منتشر می‌شد...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات