كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
مالکیت و ملک داری در سنت پیامبر (ص) و علی (ع)

مالکیت و ملک داری در سنت پیامبر (ص) و علی (ع)

نویسنده: ابوذر ورداسبی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 112
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1357 - دوره چاپ : 1

کمیاب  - کیفیت : در حد نو

 

مروری بر کتاب

به ضمیمه پیکار اسلام با برده داری

هر چند اسلام، مالکیت را در درجه اوّل و دوم در اختیار خدا و اولیای خدا می داند، امّا در نهایت، در جامعه اسلامی، مالکیت فردی را به رسمیت می شناسد و حتّی با وضع قوانین و مقرّرات بسیار دقیق و سختگیرانه، از حقوق مردم در برابر متجاوزان دفاع می کند: «ای کسانی که ایمان آورده اید! اموال یکدیگر را به ناحق مخورید، مگر آن که تجارتی از روی رضایت، میان شما انجام گیرد...».امّا مالکیتی را که خداوند به رسمیت می شناسد، مانند مالکیت خصوصی بی حدّ و مرز در نظام سرمایه داری امروز نیست که از یک سو، سبب شود گروهی با انباشت ثروت، روز به روز، بر اموال خود بیفزایند و از سوی دیگر، گروهی در فقر و فلاکت، دست و پا بزنند و برای تهیه ساده ترین نیازهای زندگی خود، دچار مشکل شوند.

برای این منظور، خداوند، علاوه بر وضع قوانینی چون پرداخت خمس ، زکات ، صدقه و قرض الحسنه، به توزیع عادلانه ثروت و مبارزه با احتکار و مال اندوزی، توجّه بسیار نموده است: «... و همه کسانی را که طلا و نقره می اندوزند و در راه خدا هزینه نمی کنند، به عذابی دردناک بشارت ده»

فهرست

۱. اسلام و مالکیت 
۲. اسلام و سرمایه داری 
۳. اسلام و بردگی

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مالکیت و ملک داری در سنت پیامبر (ص) و علی (ع)

  • کد کتاب: 91369 - 61/2
  • موجودی: در انبار
  • 120,000ریال

برچسب ها: ابوذر ورداسبی, اقتصاد اسلامی, مالکیت در اسلام, احکام اسلامی, برده داری در اسلام, کتاب مالکیت و ملک داری در سنت پیامبر (ص) و علی (ع)