منو
سبد خرید

مالکیت و ملک داری در سنت پیامبر (ص) و علی (ع)

مالکیت و ملک داری در سنت پیامبر (ص) و علی (ع)
درحال حاضر موجود نمی باشد
مالکیت و ملک داری در سنت پیامبر (ص) و علی (ع)
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 91369 - 61/2
  • وزن: 0.10kg
  • UPC: 12
0 ریال

مالکیت و ملک داری در سنت پیامبر (ص) و علی (ع)

نویسنده: ابوذر ورداسبی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 112
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1357 - دوره چاپ : 1

کمیاب  - کیفیت : در حد نو

 

مروری بر کتاب

به ضمیمه پیکار اسلام با برده داری

هر چند اسلام، مالکیت را در درجه اوّل و دوم در اختیار خدا و اولیای خدا می داند، امّا در نهایت، در جامعه اسلامی، مالکیت فردی را به رسمیت می شناسد و حتّی با وضع قوانین و مقرّرات بسیار دقیق و سختگیرانه، از حقوق مردم در برابر متجاوزان دفاع می کند: «ای کسانی که ایمان آورده اید! اموال یکدیگر را به ناحق مخورید، مگر آن که تجارتی از روی رضایت، میان شما انجام گیرد...».امّا مالکیتی را که خداوند به رسمیت می شناسد، مانند مالکیت خصوصی بی حدّ و مرز در نظام سرمایه داری امروز نیست که از یک سو، سبب شود گروهی با انباشت ثروت، روز به روز، بر اموال خود بیفزایند و از سوی دیگر، گروهی در فقر و فلاکت، دست و پا بزنند و برای تهیه ساده ترین نیازهای زندگی خود، دچار مشکل شوند.

برای این منظور، خداوند، علاوه بر وضع قوانینی چون پرداخت خمس ، زکات ، صدقه و قرض الحسنه، به توزیع عادلانه ثروت و مبارزه با احتکار و مال اندوزی، توجّه بسیار نموده است: «... و همه کسانی را که طلا و نقره می اندوزند و در راه خدا هزینه نمی کنند، به عذابی دردناک بشارت ده»

فهرست

۱. اسلام و مالکیت 
۲. اسلام و سرمایه داری 
۳. اسلام و بردگی

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات