دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

ماشاءالله خان در بارگاه هارون الرشید

ماشاءالله خان در بارگاه هارون الرشید
ماشاءالله خان در بارگاه هارون الرشید
درحال حاضر موجود نمی باشد
ماشاءالله خان در بارگاه هارون الرشید
ماشاءالله خان در بارگاه هارون الرشید
ماشاءالله خان در بارگاه هارون الرشید
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 140296 - 11/6
  • وزن: 0.70kg
0 ریال

ماشاءالله خان در بارگاه هارون الرشید

نویسنده: ایرج پزشک زاد
ناشر: صفی علیشاه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 380
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1355 - دوره چاپ: 2 

کمیاب - کیفیت : درحد نو 

 

مروری بر کتاب

رمانی طنز است به قلم ایرج پزشکزاد (نویسنده رمان طنز دایی جان ناپلئون) که برای اولین بار در سال ۱۳۳۷ در مجله اطلاعات جوانان و برای بار دوم در سال ۱۳۵۰ در مجله فردوسی منتشر شده‌است.در این داستان شخصی به نام ماشاءالله‌خان که دربان بانک است و تحت تأثیر کتب تاریخی دوران هارون‌الرشید قرار دارد، شخص اول داستان است. وی به دلیل ذهنیتی که از رفتارهای اطرافیانش به خود دارد، خود را در آن زمان حس می‌کند.

ماشاءالله آرزو می‌کند که ای کاش در دوران خلیفه بغداد به دنیا آمده بود و زندگی می‌کرد. نهایتاً روزی در خیابان پارچه نوشته‌ای در کنار یک خانه نظرش را جلب کرد.در این نوشته نام احمد سورخان یک مرتاض هندی اعلام شده بود که آینده و گذشته را پیش‌گویی می‌کند. ماشاءالله از او می‌خواهد روح وی را به دوران خلافت‌ هارون‌الرشید ببرد و مرد مرتاض با انجام اعمالی جادویی او را به قرن دوم هجری می‌برد.

وی زمانی به هوش می آید که خود را در شهر بغداد و کنار رود دجله می‌یابد و متوجه می‌شود در دوران هارون‌الرشید قرار دارد.در طول داستان ساختار سیاسی و حکومتی در عهد خلفای عباسی مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد. ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی بیان می‌شود.خشونت و ظلم آن دوران در قالب فردی مانند «مسرور» که جلاد دربار هارون‌الرشید است، نشان داده می‌شود. البته داستان جنبه خنده‌آوری نیز دارد و تلخی‌های محیط به شیوه شیرین مطرح می‌شود.

وی در طول ماندنش در آن دوران باید هزاران رنج و مصیبت را تحمل ‌کند و سعی دارد از بروز برخی فجایع مانند کشته شدن جعفر برمکی به دست مسرور جلوگیری کند ولی ناتوان است و تنها مجبور است خود را برابر حوادث حفظ کند.در پایان داستان از خواب بیدار شده ولی نشانه آن دوران که انگشتری گرانبها و بزرگ است را در دست دارد و همین موجب شهرت او و جلب توجه اطرافیانش در بانک می‌شود و عده‌ای قصد دارند از موقعیت او به نفع خود بهره‌ ببرند

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات