google-site-verification: google3f7c2c2bf3754fb6.html
منو
سبد خرید

مازیار

مازیار
موجود نمی باشد
مازیار
0 ریال
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 70431
  • وزن: 0.50kg
  • UPC: 55

مازیار

نویسنده: مجتبی مینوی - صادق هدایت
ناشر: امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 142
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1342 - دوره چاپ: 3 

کمیاب  - کیفیت : در حد نو

 

مروری بر کتاب 

 
این کتاب شامل دو بخش است.بخش اول تاریخ زندگی مازیار (آخرین فرمانده مازندران که در مقابل تازیان جانانه مقاومت کرد )به قلم مجتبی مینوی که بر اساس کتابهای تاریخی معتبر نوشته شده است و بخش دوم یک درام تاریخی در سه پرده از زندگی مازیار به قلم سحرانگیز صادق هدایت.

در میان پهلوانان و فرمانروایان ایرانی این سرزمین خاندان کارن (قارن) از همه بیشتر در برابر عرب مقاومت کردند.

تربیت ایرانی و دلیری طبیعی آنان به ایشان اجازه نمی داد که مقهور مشتی مارخواران اهریمن نژاد، شوند و پس از آن هم که با عرب رابطه پیدا کردند از آموختن زبان و عادات ایشان ابا داشتند.

اتحاد مردم این سرزمین در دفع نفوذ عرب، از کشتار عام تازیان در زمان ونداد هرمزد خوب معلوم می شود.در دوره ای که همه ایرانیان برای تملق زبان عربی را می آموختند ونداد هرمزد با هارون به وسیله مترجم گفتگو کرد و درشت گویی های او را با دستور حفظ ادب و پاس احترام خویش جواب داد.

خلفا از شهریاران ایرانی مازندران همیشه حساب می بردند و در نامه هایی که به ایشان می نوشتند شرایط احترام را ملحوظ می داشتند.

مازیار نوه ونداد هرمزد آخرین نمونه این قهرمانان ایرانی بود. وی به اقرار دوست و دشمن بزرگ ترین کسی است که به شاهی نواحی کوهستانی بحر خزر رسیده است.

در میان شاهان این ناحیه ازو مقتدرتر و باهوش تر و فعال تری به وجود نیامده است. این مرد نامی همین که به شاهی طبرستان رسید به اطمینان موقع محکم طبرستان اکتفا نکرده بیشتر دوره شاهی خویش را به ساختن قلاع جنگی و سنگر بندی و کشیدن دیوار در برابر یأجوج و مأجوج تازی صرف کرد و پیوسته به لشکر آرایی و تجهیزات جنگی مشغول بود.

با دشمنان دستگاه خلافت مانند افشین و بابک همدست شده بود و به طور غیر مستقیم امپراتور روم شرقی را نیز با خود یار داشت.

فهرست 
1- رشته نسب و خاندان
2- سلسله قارن وند،اسپهبدان گیلان و طبرستان از زمان ساسانیان
3- ونداد هرمز
4- قارن
5- مازیار
6-سرکشی مازیار
7- سال دویست و بیست و چهار
8-خیانت
9-پایان کار 

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب