كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
مازندران سرزمینی افسانه ای است ؛ قصه هایی برای کودکان ریش دار

مازندران سرزمینی افسانه ای است

نویسنده: تورج رهنما
ناشر: بهجت
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 173
اندازه کتاب: رقعی گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1386 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

 

قصه هایی برای کودکان ریش دار - مجموعه اشعار

دكتر تورج رهنما تحصيلات ابتدايي و متوسطه را در ايران و تحصيلات دانشگاهي را در آلمان و اتريش گذراند. او بيش از سي‌سال در دانشگاه تهران به عنوان استاد زبان و ادبيات آلماني به تدريس پرداخت. رهنما گذشته از انتشار ده‌ها كتاب در زمينه ادبيات امروز ايران و آلمان به زبان‌هاي آلماني و فارسي پنج شعر نيز در ايران منتشر كرده‌است. دكتر رهنما در سال‌هاي اخير به دريافت دو جايزه بزرگ در آلمان توفيق يافته است: جايزه ادبي شهر هانوور (در سال 2000) و نشان بين المللي گوته (در سال 2002)...

...نیرومندترین غریزه ای كه در كودك وجود دارد، غریزه بازی كردن است. بازی وسیله ای است برای پالایش و ایجاد تعادلِ روانی. پس خطا خواهد بود اگر گمان كنیم كه این غریزه در بزرگسالان از بین می رود. نه، چنین نیست! غریزه بازیگری هرگز از بین نمی رود، بلكه تغییر شكل  می دهد.ما چون ما ـ كه (ظاهراً) دورانِ كودكی را پشتِ سر نهاده ­ایم ـ نمی­ خواهیم (یا نمی ­توانیم) مانند كودك، بازی كنیم و می ­پنداریم كه این امر با سنّ ما سنخیت ندارد و در خورِ موقعیتِ اجتماعی ما نیست، مسیرِ غریزه را تغییر می­ دهیم، یعنی در ذهن خود به بازیگری می­ پردازیم؛ یا به سخن دیگر: خیال­پردازی می ­كنیم.

رؤیاهای ما به دو شكل ظاهر می­ شوند:
1. در خواب، یعنی در جایی كه نمی ­توان عناصر آن را دقیقاً‌ بازشناخت، آن­ها را تنظیم كرد و به آن­ها شكل بخشید
2. زمانی­كه ما در بیداری به سر می ­بریم و می ­توانیم به رؤیاهای خود نظم دهیم، به آن­ها شكل ببخشیم و آن­ها را به دیگران منتقل كنیم.

اما خواب چیست؟
خواب، پیچیده ­ترین و ناب­ترین شعرِ روان ماست. در این جهانِ اثیری است كه آرزوهای سركوب شده ما سر بر می ­آورند و هریك به زبانی شگفت درباره خود سخن می­گویند. اما اگر ما زبان آن­ها را در نمی­ یابیم، دلیل آن ناتوانی ماست. این آرزوها ـ كه ما آن­ها را پیش از آنكه به سطح آگاهی ما برسند، بازپس می ­رانیم ـ غالباً در عمیق­ترین لایه ­های ضمیر ما جای دارند، ولی ما ـ حتی زمانی­كه زمزمه ­های مرموز آن­ها را از نزدیك می ­شنویم ـ به دو دلیل درباره آن­ها سخن نمی ­گوییم: نخست به سبب محظوراتِ اخلاقی و سپس به علتِ قیدهای اجتماعی. اما چون این دو عامل در خواب بی­ تأثیرند، پس آرزوهای سركوفته ما می ­توانند در آنجا آزادانه خودنمایی كنند.

فهرست

در خانه‌ی سالمندان
شبی در سمرقند
جام شوکران
در پشت میله‌های قفس
خنیاگر پیر
بت‌های ذهنی ما
کودک افغانی
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مازندران سرزمینی افسانه ای است ؛ قصه هایی برای کودکان ریش دار

  • ناشر: بهجت
  • کد کتاب: 103876 - 24/4
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: تورج رهنما, افسانه های ایرانی, افسانه ها, اساطیر ایران, داستان های اسطوره ای, کتاب مازندران سرزمینی افسانه ای است