دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

مارکس و سیاست مدرن ؛ سلفون

مارکس و سیاست مدرن

نویسنده: بابک احمدی
ناشر: نشر مرکز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 824
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1388 _ 1381 - دوره چاپ: 5 _ 3

 

مروری بر کتاب 

ارزیابی دامنه تاثیر کارل مارکس بر فهم مدرن از امر سیاسی، و شناسایی مفاهیم اصلی و روش کار او قلمرو نظریه اجتماعی و سیاسی.

آیا: نظریه های اجتماعی مارکس در حد نظریه های افلاطون، ارسطو، لاک، روسو، هگل، معتبرند؟ 
چنان که خودش می پنداشت یک دانشمند ، و کارش علمی بود؟ 
مفهوم آزادی که او مطرح کرده هنوز معتبر است؟ 
می توان تبار دورنمایه های سیاسی نوشته هایش را کشف کرد؟ 
نظریات او در مورد دموکراسی مدرن، و دولت دموکراتیک بورژوایی ناقص نیست؟....

کتاب حاضر به مباحث امروزی در مورد مدرنیته باز می‌گردد و هدف نگارنده پیش از این که کشف بحران مارکسیسم باشد ;فهم جایگاه و نقش کارل مارکس ( 1818 _ 1883) در تدوین سیاست مدرن و کشف مرزی است که اندیشه سیاسی او را از نظریه‌ی اجتماعی‌ای که پیش می‌کشید، جدا می‌کند . نگارنده بر این باور است که بررسی اندیشه‌های اجتماعی و سیاسی مدرن، و درگیر شدن در مباحث پسا مدرن بدون توجه به کارها (آثار) مارکس نا کامل می‌نماید .

در این کتاب فرض نشده که اندیشه‌ی مارکس محور معنایی محکم و استواری دارد، بلکه او متفکری معرفی شده که با وجود اشتباه‌های گاه بزرگ، و کاستی‌های، نتیجه‌گیری‌ها و تعمیم‌های نظری‌اش، همچنان به ما یاری می‌دهد تا روزگارمان را تاویل کنیم . بدین ترتیب، در این کتاب جایگاه نظریه‌ی انتقادی کارل مارکس (اقتصاددان، فیلسوف و جامعه‌شناس آلمانی 1818 1883میلادی) درباره سیاست مدرن طی دو بخش بررسی می‌شود .پیش از شروع مباحث اصلی ;شرح مختصری از زندگی و تاثیر اندیشه‌های مارکس پس از وی آمده است .

بخش نخست کتاب با عنوان "نظریه‌ی انتقادی مارکس و امر سیاسی "شامل این مطالب است :دیالکتیک مدرنیته، سنجش‌گری و فلسفه، سنجش خرد سیاسی، رهیافت ماتریالیستی به تاریخ، و سه مفهوم در نظریه انتقادی (از خود بیگانگی، ایدئولوژی، بحران) .

بخش دوم با عنوان "مفاهیم و مسائل سیاسی در اندیشه مارکس "به این مباحث اختصاص یافته است :پرولتاریا و پیکار طبقاتی، دولت و دمکراسی، سیاست‌های کارگری، و نظریه‌ی انقلاب و سوسیالیسم .در انتهای کتاب چهار پیوست، نمایه موضوعی متن و فهرست عناوین فرعی کتاب به چاپ رسیده است .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات