کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
مارکسیسم و نقد ادبی

مارکسیسم و نقد ادبی

نویسنده: تری ایگلتون
مترجم: اکبر معصوم بیگی 
ناشر: بوتیمار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 136
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1393 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

تری ایگلتون به نسل منتقدان پاس-لوکاج تعلق دارد . به ایم معنا که بهترین و زبده ترین عناصر نقد مارکس و انگلس، پلخانوف،لنین ، تروتسکی،لوکاج،برشت، بنیامین و آدورنو را گرفته و با « فراسچری» هگلی (اگر مجاز باشیم این اصطلاح را درباره ی متفکری غیر هگلی بکار ببریم ) از این همه برگذشته و با برآمیختن این عناصر با ساختارگرایی آلتوسر و به ویژه همکار او ، پی یر ماشری و بن مایه های نقد پساساختارگرایی و نقد فمینیستی ، نقد تازه ای پدید آورده که خود آن را نقد سیاسی می خواند.

نویسنده کتاب می گوید گرچه در آن هنگام نمی توانستم از این چرخش خبر داشته باشم، عصری از رادیکالیسم سیاسی در آستانه غرق شدن در عصری از ارتجاع سیاسی قرار داشت. مارکسیسم و نقد ادبی از شور و غلیان اندیشه هایی انقلابی سربرآورد که از اواخر دهه ۱۹۶۰ تا میانه دهه ۱۹۷۰ به درازا کشید.

ایگلتون معتقد است نقد مارکسیستی بخشی از آن چیزی است که ماتریالیسم فرهنگی خوانده شده و مدعی است که فرهنگ، سرانجام، چیزی نیست که مردان و زنان با آن زندگی می کنند. اما در عین حال، نمی توان از فرهنگ چشم پوشی کرد، هر نبرد سیاسی مهم، از جمله نبردی در پهنه اندیشه هاست. کتاب پیش رو نیز به تعبیر نویسنده اش برای ادای سهمی در این مبارزه در یکی از عرصه های اصلی علوم انسانی نوشته شده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مارکسیسم و نقد ادبی

  • ناشر: بوتیمار
  • کد کتاب: 107076 - 85/1
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: تری ایگلتون, اکبر معصوم بیگی, نقد ادبی, جامعه شناسی مارکسیسم, مارکسیسم, جامعه شناسی فلسفی, رئالیسم سوسیالیستی, مقالات ادبی, کتاب مارکسیسم و نقد ادبی