منو
سبد خرید

دو مادر

دو مادر
دو مادر
390,000 ریال
  • موجودی: موجود
  • مدل: 113131 - 26/6
  • وزن: 0.30kg

دو مادر

نویسنده: نصرت الله نویدی
ناشر: صائب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 131
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1346- دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : عالی ~درحد نو

 

مروری بر کتاب

ده داستان کوتاه

نویدی مسافر بود. هر بار که او را دیدم یا دیروز از کرمانشاه آمده بود یا فردا به کرمانشاه باز می‌گشت. در تهران بند نمی‌شد. از آن دست ولایتی‌ها نبود که حسرت تهران را داشته باشد. خوی و خصلت دشت و دمن را داشت. گویا در یکی از روستاهای حوالی کرمانشاه، باغ و بری هم داشت. درست نمی‌دانم ولی بی‌شک آقای جوانمرد می‌داند. ما نویدی را نشناختیم. هیچ کس، هیچ سازمانی، هیچ انجمنی و حتی هیچ منتقد یا روزنامه‌نگاری این زحمت را بر خود هموار نکرد. نویدی هم فوت و فن روابط عمومی را بلد نبود. ولی فکر می‌کنم عباس جوانمرد او را شناخته بود. چون تنها کسی بود که یکی از نمایشنامه‌‌های نویدی را ـ با کامل‌ترین شکل ممکن ـ بر صحنه برد و چون تنها کسی بود که وقتی نصرت نویدی در غربت آلمان فوت کرد...

«تامارزوها» نوشته نصرت الله نویدی. تامارزوها یعنی کسانی که در آرزو و اشتیاق چیزی هستند. مثلا آن زمان می گفتند، دهاتی ها، تامارزوی گوشت هستند، چون سال تا سال شاید یک بار یا شاید هم دو بار آبگوشت بخورند. این نمایش را همین آقای نویدی نوشته بود.

موضوعش هم گوشت بود، چون آن سال، گوشت گران شده بود و جامعه اعتراض کرده بود نسبت به گرانی گوشت. گفتند جلوی این نماش را بگیرید و نگذاشتند اجرا شود اما سال بعد گذاشتیم و این نمایش اجرا شد. کارگردانش هم آقای جوانمرد بود و من هم بازی می کردم. دو کار از آقای نویدی، یعنی «تامارزوها» و «سگی در خرمنگاه» بود که هر دو را آقای جوانمرد کارگردانی کردند و من هم بازی کردم و این دو نمایش هم اختصاص به مسائل روستا داشت؛ دو نمایش گیرا و پرمحتوا که از دردهای اجتماعی طیف گسترده روستاییان می گفت.

فهرست

دو مادر
سوژه جالب
دیدار در بهشت
انگشتر طلا
شکار گنجشک
پسر ده
داماد خان
سگ مردم
دنیای نادرم
دام زندگی

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب