كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
ماجرای آن شب

ماجرای آن شب

نویسنده: ژان لافیت
مترجم: مازیار
ناشر: ابوریحان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 137
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1359 - دوره چاپ: 1 

کمیاب  - کیفیت : نو
 

مروری بر کتاب 

ژان لافیت (۱۹۱۰-۲۰۰۴) نویسنده فرانسوی بود. او در ۱۹۳۳ به حزب کمونیست فرانسه پیوست. در دوران نهضت مقاومت و اشغال فرانسه دو بار به زندان افتاد. پس از آزادی از زندان در ماه مه ۱۹۴۵ به نوشتن و انتشار خاطرات خود از دوران جنگ و اسارت و نهضت مقاومت پرداخت. از ۱۹۴۹ تا ۱۹۵۶ دبیر کل شورای جهانی صلح بود.

نوشته‌های او در شیوه رئالیسم سوسیالیستی است. چپ همواره به ادبیات اهمیت داده است، نه فقط در روسیه و در شرایط پساانقلابی بلکه از همان آغاز و توسط مارکس و انگلس. مارکس در «خانواده مقدس» بر اساس فلسفه تاریخ به تحلیل ادبیات می‌پردازد و تاکید می‌کند که نویسنده مرتجعی چون بالزاک، قابل ستایش است چرا که با وجود پیشداوری کاتولیکی‌اش، تحلیلی عمیق از تحولات مهم تاریخی عصر خود را به تصویر می‌کشد. به عبارتی مارکس معتقد بود که بالزاک قدرت به‌چنگ‌آوری واقعیت را داشت. زیبایی‌شناسی مارکس و نگاه او به آثار ادبی و هنری در اتصال جدایی‌ناپذیری با جهان‌بینی انقلابی او قرار داشت.

پاگیری رئالیسم سوسیالیستی را با جریان شکل‌گیری انقلاب‌های کارگری و ایجاد حکومت‌های سوسیالیستی همزمان می‌دانند. به عنوان نمونه بارز اطلاق این اصطلاح به به جریان ادبی بعد از انقلاب اکتبر ۱۹۱۷ روسیه است. رئالیسم سوسیالیستی ریشه‌های خود را در رئالیسم جستجو می‌کند و با اصالت دادن به روایت واقعیت مرکزیت توجه خود را به زندگی مردمان فرودست، بیان مشکلات طبقاتی و بعضاً روند مبارزات و انقلاب‌ها معطوف می‌کند. بنیان این مکتب بر تأکید بر کار است. کتاب‌های ولگا به خزر می ریزد اثر پیلنیاک و دُن آرام اثر شولوخف در این مکتب نوشته شده‌اند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

ماجرای آن شب

  • 0ریال

برچسب ها: ژان لافیت, مازیار, داستان های فرانسوی, رئالیسم سوسیالیستی