دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

مائوئیسم و بازتاب آن در ایران

مائوئیسم و بازتاب آن در ایران

نویسنده: فرج الله میزانی
ناشر: فردوس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 280
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1395 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

هیچ اثر تئوریک ماندگار و تاثیر گذاری را در تاریخ جنبش بین المللی کمونیستی نمی توان یافت که بی ارتباط و مجرد از پراتیک انقلابی و پرسش ها و مسائل دوران خود نوشته شده باشد.

بنابراین هنگام بررسی کم و کیف یک اثر با دیدگاهی انتقادی، باید آن را در چارچوب شرایط و مسائل زمان قرار داد و همزمان گرایش های اصلی درون جنبش کمونیستی در آن دوران و محدودیت های ذهنی را نیز در نظر گرفت. این در مورد همه آثار، منجمله کاپیتال و مانیفست کمونیست و آنتی دورینگ، یا چه باید کرد؟ و دولت و انقلاب، و بالاخره دمکراسی نوین و درباره پراتیک مائو هم صدق می کند.

در این کتاب رابطه تفکر مائو و مائولیسم با اندیشه های مارکس،لنین،استالین و مارکسیسم-لنینیسم و ناسیونالیسم چینی مورد کاوش قرار گرفته است.نکته حائز این است که اغلب مارکسیست ها در بررسی اندیشه های مارکسیستی به تمجید و بیان ویژگی های مثبت پرداخته است.این نقد از درون باعث شده خواننده در متنی انتقادی با افکار مائو مارکس و لنین و استالین درگیر شود.همه اینها در حالی است که نویسنده کتاب با تفکرات مختلف مارکسیستی و مائوئیستی و چگونگی جریان شیوع این اندیشه ها در ایران آشناست.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات