دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

لیبرالیسم سیاسی

لیبرالیسم سیاسی 

نویسنده: جان رالز
مترجم: موسی اکرمی
ناشر: ثالث
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 532
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1393 - دوره چاپ: 2


مروری بر کتاب 

رالز، از دوران جوانی، پیش از کتاب برجسته نظریه ای درباره عدالت، بیش از پیش از لیبرالیسم های فراگیر کسانی چون لاک و کانت، ایستاده بر تراز مه آلود آموزه های فراگیر فلسفی، دور شده پای بر زمین روشن تر جهان واقعی اجتماع استوار کرد تا سرانجام در نظریه ای در باره عدالت، و بویژه در لیبرالیسم سیاسی، جنبه سیاسی لیبرالیسم را برجسته ساخت، و برداشتی سیاسی از عدالت (چونان یک نگرش خودبنیاد) را مطرح کرد.

موضوع اصلی کتاب لیبرالیسم سیاسی، چونان بازنگری روزآمد کتاب نظریه‌ای در باره عدالت ، بررسی امکان پایداری جامعه‌ای است که با اصول عدالت سامان یافته است، این بررسی در چارچوب تاکیدخاص رالز بر برداشت سیاسی از عدالت ، یا روشن سازی عدالت سیاسی ، و تصحیح پاره‌ای از نکات کتاب نظریه‌ای در باره عدالت روی می‌دهد تا لیبراسیم ویژه رالز را ،به عنوان لیبرالیسمی سیاسی ،در برابر لیبرالیسم‌های فراگیر دیگر تجسم بخشد.

رالز در این کتاب برداشتی سیاسی از عدالت مطرح می‌کند که مردمان به رغم باور به نگرش‌های ناسازگار،ولی معقول دینی ،فلسفی و اخلاقی آن را می‌پذیرند و با چنین برداشتی از عدالت ساختار اساسی جامعه را سامان می‌بخشند.نویسنده در این کتاب تصمیم می‌گیرد از نگاه جامع فلسفی فاصله بگیرد و از زاویه سیاسی و ملموس‌تری به عدالت و ساختار اجتماعی سالم بپردازد. این اثر نیز یکی از مهم‌ترین کتاب‌های قرن بیستم در حوزه اندیشه سیاسی به شمار می‌آید.

رالز در تبیین لیبرالیسم سیاسی ، نگاهی زمینی‌تر دارد و شرایط عینی جامعه را در نظر می‌گیرد. او در این بررسی کوشید جامعه‌ای را تبیین کند که در آن برابری فرصت‌ها و حداقل‌های لازم برای زندگی یک شهروند به معنای امروزی وجود داشته باشد.

به نظر می‌رسد نظریات رالز در این کتاب چندان ایده‌آل‌گرا نباشند ، چرا که او از ایده‌آل‌گرایی کتاب پیشینش نظریه‌ای در باب عدالت فاصله گرفته است و تلاش می‌کند زمینی‌تر و با توجه به امکانات امروز جامعه به طرح موضوع مورد نظرش بپردازد.نویسنده جامعه‌ای را معرفی می‌کند که انسان‌های ساکن آن در نظام مبتنی بر همکاری داوطلبانه زندگی می‌کنند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات