منو
سبد خرید

لودویگ فوئرباخ و ایدئولوژی آلمانی

لودویگ فوئرباخ و ایدئولوژی آلمانی
درحال حاضر موجود نمی باشد
لودویگ فوئرباخ و ایدئولوژی آلمانی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 130435 - 116/4
  • وزن: 0.20kg
  • UPC: 22
0 ریال

لودویگ فوئرباخ و پایان فلسفه کلاسیک آلمانی

نویسنده: کارل مارکس - فردریک انگلس
مترجم: حجت برزگر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 90
اندازه کتاب: جیبی - سال انتشار: 1357 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : نو

 

مروری بر کتاب

به ضمیمه تزهایی درباره فوئرباخ

نطفه این کتاب چهل سال قبل در زمان نگارش ایدئولوژی آلمانی شکل گرفته است. مارکس و انگلس در آن زمان نوعی تعهد نسبت به نقد فلسفه آلمانی برای خود قائل بودند و نظریه ماتریالیسم تاریخی خود را نقطه مقبل نظریات کلاسیک فلسفه آلمانی می‌دانستند. این تصمیم با نقد فلسفه هگلی و فلسفه مابعد هگل بویژه اندیشه‌های لودویگ فویرباخ عملی شد.

... ما این زحمت را به خود نخواهیم داد که به فیلسوفان خردمندمان توضیح دهیم که «رهایی» «انسان» با فرو کاستن فلسفه ، الهیات، جوهر و جز آن ها به «خودآگاهی» و با رهایی «انسان» از سلطه ی این عبارات - که هرگز او را از اسارت بازنداشته است - حتی گامی هم به پیش نمی رود.و نیز به آنان توضیح نخواهیم داد که نیل به رهایی واقعی فقط در جهان واقعی و با وسایل واقعی امکان پذیر است، که بردگی بدون دست یابی به ماشین بخار و دستگاه نخریسی ملغا نمی شود، که سرواژ [ارباب - رعیتی] را بدون کشاورزی اصلاح شده نمی توان از میان برداشت و به طور کلی، مردم تا زمانی که قادر نباشند خوراک، نوشاک، پوشاک و سرپناه کافی - به لحاظ کمی و کیفی - به دست آورند، رها نتوانند شد.«رهایی» کنشی تاریخی است نه ذهنی، و با وجود شرایط تاریخی مناسب، [یعنی] در مرحله ای از صنعت، تجارت و کشاورزی فراهم می گردد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات