دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

لوایح در عرفان و تصوف

لوایح

نویسنده: نورالدین عبدالرحمان جامی
مصحح : 
محمدحسین تسبیحی
ناشر: فروغی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 180
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1342 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت :  نو

 

مروری بر کتاب

این کتاب که یکی از آثار ارزشمند جامی است در واقع رساله کوتاهی است در باب تصوف. لوایح رساله يي است كوتاه مشتمل بر سي لايحه با انشاء مسجع و مشتمل بر ذكر حقايقي چند از عرفان كه هر يك به صورت لايحه يي مذكور افتاده و در پايان هر لايحه يك يا چند رباعي به مناسبت آمده است.

لوایح مولانا عبدالرحمان جامی ـ شامل یک (دیباچه) و سی و شش (لایحه) و یک (تذییل) ـ رساله ای موجز در تصوف و عرفان اسلامی است، و همچنانکه خود جامی خاتم شعرای بزرگ فارسی شمرده می شود، این دفتر نیز از آخرین رساله های مهم عرفانی به حساب می آید که در آن اصول اعتقادات متصوفه، علی الخصوص پیروان مکتب محی الدین عربی، به گونه ای فشرده برشمرده شده و تبیین گشته است

لوایح جامی در خور رفتاری است خیلی بهتر از آنچه پیش از این خاورشناسان فرنگی و ناشران ایرانی با آن کرده اند، و این به هر حال عقیده دو تن از دانشمندانی است که در سالهای اخیر به جامی توجه پیدا کرده اند.

این متن در واقع یک رساله مهم تصوف است که به وسیله بازپسین شاعر بزرگ زبان فارسی تصنیف شده است.
اما تحقق کاری که در پیش است یعنی ارائه متنی مضبوط و منقح از لوایح بدون همکاری و یاری بسیاری از دوستان و پژوهندگان ایرانی و فرانسوی، که سپاسگزاری از آنان فرضی عظیم است، ناممکن می بود، و در اینجا به ذکر نام مهمترینشان اکتفا می شود: م. سعیدی که نسخه های خطی را فراهم آورد، ایرج افشار که متن فارسی را چاپ کرد، محمد تقی دانش پژوه که اطلاعات مربوط به نسخه ها را در دسترس گذارد، استاد عبدالحسین زرین کوب، پی یرلوری و یان لوباستارد برای مطالعه و بازبینی ترجمه فرانسوی، و بالاخره گی روتن که ابتکار چاپ کتاب و به پایان رساندن این مهم به همت او بود. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات